Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia

W ostatnim tygodniu na naszych łamach największe Państwa zainteresowanie wzbudziła analiza informacji o usunięciu we Francji reklamy z dziećmi z zespołem Downa. Ponadto sprawdzaliśmy również wypowiedzi o relokowaniu uchodźców, innowacyjności polskiej gospodarki czy jej pozycji w Europie pod względem PKB. Nasz zespół przesłuchał w tym tygodniu 41 wywiadów o łącznej długości 535 minut.

Poniedziałek

Głównym wydarzeniem politycznym poniedziałku było spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o ministrów z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji i Słowenii. Było to przedmiotem rozmowy w Gościu Poranka TVP Info, w której minister Mariusz Błaszczak poruszając kwestię relokacji migrantów prawidłowo wskazał dane dotyczące osób, które już zostały relokowane.

Tematami poruszanymi w porannych wywiadach były również plany resortu zdrowia co do reformy systemu opieki zdrowotnej, ekonomiczne pomysły Prawa i Sprawiedliwości w najbliższym czasie, wybory na Prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, które wygrał Władysław Kosiniak – Kamysz oraz prezentacja gabinetu cieni przez Platformę Obywatelską.

14907030_1009340085838384_6921346377256317451_n

Wtorek

Leszek Miller u Konrada Piaseckiego w Radiu Zet odnosił się m. in. do zeszłorocznych wyborów prezydenckich, Magdaleny Ogórek oraz reformy PiSu dotyczącej gimnazjów. Były Premier z ramienia SLD podkreślił  również różnicę poziomu PKB per capita w Polsce porównując jego wartość do innych krajów Unii Europejskiej. Wypowiedź ta została zweryfikowana jako prawdziwa.

Wtorkowy poranek był zróżnicowany pod względem poruszanych tematów. Najwięcej mówiło się o przeprowadzanych i planowanych reformach w Służbie Zdrowia. Na ten temat wypowiadał się Konstanty Radziwiłł w Jeden na Jeden poruszając kwestię uruchomienia programu “KOC”, czyli Koordynowanej Opieki nad Ciążą. Minister Zdrowia prawidłowo wypowiedział się na temat “KOC”.

Gościem Salonu Politycznego Radiowej Trójki był Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mariusz Błaszczak, który poruszył kwestie finansowania pomocy dla uchodźców przez Państwo Polskie, podając przy tym kwotę jaką Polska przeznacza na ten cel. Wypowiedź została zakwalifikowana jako prawdziwa.

We wtorek poruszane były również sprawy dotyczące komisji Amber Gold, Gabinetu Cieni PO, kolizji samochodów z delegacją Premier B. Szydło w Izraelu oraz protestu ZNP.

15202578_1010462815726111_1333686398654850398_n

Środa

W środę odnieśliśmy się do doniesień medialnych na temat wyroku francuskiej Rady Stanu dotyczącego emisji  w telewizji spotu z dziećmi z zespołem Downa. Sprawę komentował na antenie TVP Info wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Rozmowa Piotra Kraśki z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem dotyczyła przede wszystkim kwestii współpracy organizacji pozarządowych z państwem. Gość Poranka TOK FM krytycznie odniósł się do pomysłu przedstawionego przez Prawo i Sprawiedliwość o utworzeniu Narodowego Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego oraz podporządkowaniu organizacji pozarządowych państwu. Adam Bodnar w rozmowie przywołał również dokument przygotowany przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie “Wskazówki korzystania z wolności zrzeszania się”. Dokument ten zawiera rekomendacje na temat tego, jak powinny wyglądać relacje organizacji pozarządowych z państwem, w tym kwestii pozyskiwania przez nie funduszy, co zgadza się z wypowiedzią Rzecznika Praw Obywatelskich w audycji.

W pozostałych wywiadach tego poranka politycy komentowali między innymi sytuację gospodarczą Polski (Jarosław Gowin w Jeden na Jeden TVN24), planowaną reformę edukacji (Anna Zalewska w Kwadransie Politycznym TVP1), poziom bezrobocia w Polsce (Stanisław Szwed w Sygnałach Dnia PR1) oraz nową ustawę dezubekizacyjną (Mariusz Błaszczak w Gościu Radia Zet).

15135762_1011354305636962_2761520447203091127_n

Czwartek

Jednym z głównych tematów czwartkowego poranka była podpisana przez prezydenta tzw. mała ustawa o innowacyjności. Jeden z autorów ustawy Jarosław Gowin w rozmowie w Gościu Wiadomości opowiedział o powodach i oczekiwanych efektach wprowadzonych zmian. Jednym z użytych argumentów mającym świadczyć o konieczności wprowadzenia zmian w sferze innowacyjności było powołanie się na światowy ranking innowacyjności gospodarki, w którym to Polska, jak stwierdził wicepremier Gowin, plasuje się pod koniec czwartej dziesiątki. Po weryfikacji wypowiedzi na podstawie ogólnodostępnych źródeł wypowiedź została sklasyfikowana jako prawdziwa – Polska znajduję się dokładnie na 39 miejscu na 129 notowanych państw.

W wieczornym programie Fakty po Faktach Ewa Kopacz rozmawiała na temat Gabinetu Cieni powołanego przez Platformę Obywatelską. W wywiadzie oceniła również stosunek obecnej władzy do programów wprowadzanych przez poprzednie rządy. Była premier zgodnie z prawdą określiła wszystkie z wymienionych zmian jakie rząd Prawa i Sprawiedliwości zamierza wprowadzić w programie Senior-WIGOR, który powstał w okresie rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

15230813_1012334678872258_8135222489117513204_n

Piątek

Gościem Konrada Piaseckiego w piątkowym wydaniu Gościa Radia Zet był wicemarszałek Senatu Adam Bielan. W ciągu 30 minutowej rozmowy poruszał wiele tematów bieżących tj. plany podwyższenia kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających oraz uczestnictwie Prezydenta Andrzeja Dudy w urodzinach Super Expressu. Odniósł się również w niej do sprzedaży papierowych wydań gazet. W sprawdzanej przez nas wypowiedzi Adam Bielan zaznaczył że Super Express wyprzedził Gazetę Wyborczą pod tym względem co okazało się prawdą. Na czele rankingu wciąż znajduje się Fakt ze sprzedażą na poziomie 234 tys. egzemplarzy.

W pozostałych wywiadach politycy poruszali tematy prezydentury Warszawy, Paweł Rabiej z Nowoczesnej zgłosił chęć kandydowania. Rozmowy toczyły się również na temat stosunków polsko – francuskich i polityki zagranicznej.

wybory-usa

Politycy pod kontrolą!

W ostatni czwartek wznowiliśmy nasze cotygodniowe audycje w radiu UJOT FM pod nazwą Politycy pod kontrolą. Co tydzień nasi analitycy będą w niej podsumowywać najciekawsze sprawdzone przez nas wypowiedzi polityków. Audycji mogą Państwo posłuchać na naszym kanale YouTube.

 

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >