Michał Wójcik


Michał Wójcik
Rozdzielenie urzędów Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości to było coś, co nie było znane w okresie międzywojennym, kiedy tak naprawdę od 1919 r. Naczelny Prokurator był Ministrem Sprawiedliwości.
“Jeżeli chodzi o ustrój prokuratury II Rzeczypospolitej, to wówczas Naczelny Prokurator był jej naczelnym organem i zwierzchnikiem prokuratorów. Urząd ten utworzono w 1919 r. i utrzymany został w 1928 r. (Dekret z dnia 8 lutego 1919 r. w przedmiocie ustroju Sądu Najwyższego (Dz. Pr. P. P. z 1919 r., Nr 15, poz. 199); rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 lutego 1928 r. − Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 1928 r., Nr 12, poz. 93 ze zm.)). W obu tych regulacjach funkcję Naczelnego Prokuratora sprawował z urzędu Minister Sprawiedliwości. Organem pomocniczym Naczelnego Prokuratora był Nadzór Prokuratorski”.

Michał Wójcik


Michał Wójcik
Zgodnie z rocznymi raportami statystycznymi Policji, największy spadek przestępczości odnotowano w 2014 r. (okres rządów koalicji PO-PSL) - 14%.
W okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości oraz urzędowania Zbigniewa Ziobry jako ministra sprawiedliwości spadek przestępczości wyglądał następująco:
- 2005 - 5,6%
- 2006 - 6,7%
- 2007 - 10,5%
W związku z tym wypowiedź należy uznać za fałszywą.

Michał Wójcik
Dane dotyczące wykrywalności przestępstw korupcyjnych nie są ogólnodostępne. W trybie dostępu do informacji publicznej skierowaliśmy wniosek do Komendy Głównej Policji o ich udostępnienie. Po otrzymaniu statystyk ocena ulegnie aktualizacji.

Michał Wójcik
Rzecznik Praw Obywatelskich zgodnie z przepisami może być odwołany w 4 przypadkach, może być złożony np. wniosek przez co najmniej 35 posłów, jeżeli są spełnione przesłanki.
Ustawa z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich przewiduje możliwość odwołania Rzecznika przez Sejm przed upływem okresu, na jaki został powołany w 4 następujących przypadkach, jeśli Rzecznik:
1) zrzekł się wykonywania obowiązków;
2) stał się trwale niezdolny do pełnienia obowiązków na skutek choroby, ułomności lub upadku sił – stwierdzonych orzeczeniem lekarskim;
3) złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu;
4) sprzeniewierzył się złożonemu ślubowaniu.
Prawdą jest również, iż przewidziane są sytuacje gdy odwołanie może nastąpić na wniosek 35 posłów. Gdy Rzecznik stał się trwale niezdolny do pełnienia obowiązków lub gdy sprzeniewierzył się złożonemu ślubowaniu, Sejm podejmuje uchwałę w sprawie odwołania na wniosek Marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 posłów, większością co najmniej 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
W związku z tym uznajemy wypowiedź za prawdziwą.
Poniżej zamieszczamy określoną przez ustawę treść ślubowania jakie Rzecznik składa przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków:
„Ślubuję uroczyście, że przy wykonywaniu powierzonych mi obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich dochowam wierności Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, będę strzec wolności i praw człowieka i obywatela, kierując się przepisami prawa oraz zasadami współżycia społecznego i sprawiedliwości. Ślubuję, że powierzone mi obowiązki wypełniać będę bezstronnie, z najwyższą sumiennością i starannością, że będę strzec godności powierzonego mi stanowiska oraz dochowam tajemnicy prawnie chronionej.”
Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania „Tak mi dopomóż Bóg”.

Michał Wójcik
Komitet ONZ napisał w jednej z tez, że jest za mało kobiet w życiu publicznym. W kraju, gdzie kobieta jest premierem, gdzie co trzeci minister jest kobietą.
Komitet Praw Człowieka ONZ w punkcie 21 raportu do sprawozdania okresowego Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza: "Komitet ponownie wyraża zaniepokojenie: a) ograniczonym udziałem kobiet w życiu publicznym i politycznym oraz w sektorze prywatnym". (ang. "The Committee reiterates its concern about: a) the limited participation of women in public and political life and the private sector"). Według informacji dostępnych na dzień 7 listopada 2016 roku na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz poszczególnych ministerstw można stwierdzić, że stanowisko prezesa Rady Ministrów pełni kobieta - Beata Szydło. W odniesieniu do wszystkich urzędów - stanowiska ministerialne, sekretarzy lub podsekretarzy stanu w ministerstwach pełni 121 osób, z czego 19 stanowisk zajmują kobiety. Stosunek kobiet do mężczyzn wynosi 102:19. Zgodnie z tymi informacjami, nie można stwierdzić, że co trzeci minister w rządzie Beaty Szydło jest kobietą. Analizując jedynie ministrów zasiadających w rządzie - na 22 stanowiska 6 z nich zajmują kobiety. Stosunek kobiet do mężczyzn wynosi 22:6. Zgodnie z tymi informacjami, również w tym przypadku nie można stwierdzić, że co trzeci minister w rządzie Beaty Szydło jest kobietą. Wypowiedź uznajemy za manipulację, ponieważ zgodnie z wypowiedzią Michała Wójcika Komitet Praw Człowieka, istotnie, poruszył kwestię partycypacji kobiet w życiu publicznym, jednak wiceminister pomylił się co do liczby kobiet w rządzie Beaty Szydło. |