TOP 5 artykułów

 

W minionym tygodniu tematami najczęściej poruszanymi w mediach były marsz opozycji 13 grudnia, instrukcja lotnicza HEAD i ustawa dezubekizacyjna. Przedstawiamy 5 najciekawszych artykułów na naszych łamach. Zespół Demagoga w tym czasie przesłuchał 44 wywiady polityków o łącznej długości 530 min.

1. Wyższe wykształcenie posłów

Janusz Piechociński na Twitterze odniósł się do wykształcenie posłów. Stwierdził, że w klubie PSL znajdują się wyłącznie osoby z wyższym wykształceniem i jest on jedynym takim klubem. Postanowiliśmy sprawdzić, którzy posłowie nie mają wyższego wykształcenia i do jakich klubów parlamentarnych przynależą.

Wśród 234 posłów Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość 24 posłów nie posiada wykształcenia wyższego. 9 posłów posiada wykształcenie średnie ogólne m.in. Małgorzata Gosiewska i Przemysław Czarnecki, 7 średnie policealne/pomaturalne (Jolanta Szczypińska, Marek Suski, Marek Kuchciński, natomiast 8 średnie zawodowe.

Do Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska należy 132 posłów, w tym 5 nie posiada wykształcenia wyższego – 3 posłów posiada wykształcenie średnie ogólne (Tomasz Cimoszewicz, Henryka Krzywonos-Strycharska, Robert Tyszkiewicz) i 2 wykształcenie średnie zawodowe.

Do Klubu Poselskiego Kukiz‘15 należy 36 posłów z czego 8 posłów nie posiada wykształcenia wyższego. Piotr Apel i Paweł Kukiz mają wykształcenie średnie ogólne, a Piotr Liroy – Marzec średnie zawodowe.

W Klubie Poselskim Nowoczesna tylko jeden poseł nie posiada wykształcenia wyższego i jest to Krzysztof Mieszkowski, który ma wykształcenie średnie ogólne. Wśród posłów niezrzeszonych Robert Winnicki posiada wykształcenie średnie ogólne. Posłowie klubu PSL rzeczywiście wszyscy posiadają wykształcenie wyższe. Więcej możecie Państwo przeczytać tutaj.

15390723_1029502750488784_8382863004352525515_n

2. Badania opinii wśród przedsiębiorców w kwestii sporu wokół TK

W rozmowie z Konradem Piaseckim wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin powołuje się na badania, które miały być przeprowadzone wśród przedsiębiorców jeśli chodzi o kwestie związane z Trybunałem Konstytucyjnym. W trybie wniosku o udostępnienie informacji publicznej, Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju zwrócił się do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, aby potwierdzić czy rzeczywiście były prowadzone takie badania.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie przeprowadzało badań związanych z odbiorem społecznym sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Badania opinii publicznej o sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego przeprowadził CBOS w kwietniu 2016 roku, jednak nie znajdziemy tam informacji na temat opinii przedsiębiorców.

3. Emerytury funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa

W związku z tzw. „ustawą dezubekizacyjną” podnoszone są kwestie obecnych emerytur funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa. Temat ten poruszał również Minister Spraw Wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Podawał on kwoty najwyższych emerytur oraz przedziały kwot, które najczęściej dostają byli funkcjonariusze. Dane te niestety nie są dostępne publicznie dlatego zawnioskowaliśmy do Wydziału Analiz i Współpracy Międzynarodowej Zakładu Emerytalno Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o dostęp do informacji publicznej.

Jak się okazało najwyższe świadczenie pobierane przez funkcjonariusza pełniącego służbę w organach bezpieczeństwa państwa, wynosi około 19 tys. złotych brutto, emeryturę w przedziale od 6 do 12 tys. zł. otrzymują 1 333 osoby pełniące służbę w organach bezpieczeństwa państwa, a emeryturę w przedziale od 3 do 6 tys. zł. otrzymują 11 679 osoby.

 

4. Instrukcja organizacji lotów oznaczonych statusem HEAD

W poniedziałek 5 grudnia na łamach Dziennika Gazety Prawnej pojawił się artykuł dotyczący powrotu przedstawicieli polskiego rządu z Londynu. Polska delegacja gościła w stolicy Anglii w ubiegłym tygodniu podczas polsko-brytyjskich konsultacji pomiędzy premierami obu krajów – Beatą Szydło a Theresą May. Tekst pt. „Tupolewizm: Dwa samoloty zapakowane w jeden, czyli jak polska delegacja wracała z Londynu” wzbudził bardzo duże zainteresowanie zarówno wśród dziennikarzy jak i polityków. Głównym wątkiem publikacji była wizyta na Wyspach Brytyjskich i towarzyszące jej lekceważenie potencjalnego zagrożenia dla przedstawicieli polskiego rządu i dziennikarzy, w kontekście problemu rosnącej liczby incydentów wśród polskich VIP’ów. Autor artykuły opisuję sytuację, w której wojskowa casa, mająca przetransportować dziennikarzy do kraju miała odlecieć sześć godzin później niż samolot rządowy, którym lecieli polscy delegaci. Dziennikarze dostali zgodę na powrót rządowym embraerem, w którym jednak początkowo znalazła się za duża liczba osób w stosunku do miejsc. Samolot był źle wyważony. Embraer odleciał do Polski dopiero po interwencji kapitana, który nie zgodził się na start dopóki pokładu nie opuści odpowiednia liczba osób.

Do całego zdarzenia ustosunkowali się m. in. Beata Kempa w Sygnałach Dnia Polskiego Radia oraz Bartosz Kownacki w Gościu Radia ZET, których wypowiedzi zweryfikował zespół Demagoga.

5. Marsze organizowane przez opozycję 13 grudnia

13 grudnia KOD wraz z opozycją organizuje marsz, który ma być sprzeciwem wobec władzy. Wśród polityków i mediów wzbudziło kontrowersje organizowanie takiego marszu w rocznice wprowadzenia stanu wojennego. Odniosła się do tego Katarzyna Lubnauer, która wskazała, że Prawo i Sprawiedliwość również organizowało marsze. Wspomniała o liście Jarosława Kaczyńskiego z 2014 r. w którym namawiał do przyjścia na marsz.

„Zapraszam Was 13 grudnia 2014 roku do Warszawy. Nie możemy pozwolić, żeby władza PO-PSL dalej niszczyła nasze państwo i jego instytucje, manipulowała, ograniczała wolność słowa i prawa opozycji, godziła w podstawy demokracji”. 


Jeśli podzielasz nasze cele i dostrzegasz, tak jak my, potrzebę  budowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego, zachęcamy Cię do wsparcia Stowarzyszenia Demagog darowizną pieniężną.

STOWARZYSZENIE DEMAGOG
NR KONTA: 23 2130 0004 2001 0749 6995 0001
Tytuł: Darowizna na cele statutowe

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >