Administracja po krakowsku

Prezydent Jacek Majchrowski podczas czatu z mieszkańcami Krakowa mówił między innymi o kosztach utrzymania krakowskiego magistratu.

Sprawdzone wypowiedzi

Jacek Majchrowski

Kozak: Za Pana kadencji liczba urzędników wzrosła z 1700 do 2200, dlaczego i po co Panu aż tylu?

Prezydent Miasta: (…) Z wyliczeń, którymi dysponujemy, na jednego mieszkańca przypada ponad dwukrotnie mniej wydatków na administrację niż w Warszawie, a 1,5 raza mniej niż w innych wielkich miastach.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Podając za portalem Magiczny Kraków: „Administracja kosztuje średnio każdego mieszkańca Krakowa 267 zł rocznie. Dla porównania: w Warszawie koszt administracji to 485 zł na mieszkańca, we Wrocławiu 367 zł, a w Łodzi – 629 zł. Średnio, w 12 największych polskich miastach mieszkańcy płacą na administrację 379 zł rocznie, a więc również więcej niż w samym Krakowie.”

Z danych tych jasno wynika, że wydatki na administrację per capita w Warszawie są 1,8 raza większe niż w Krakowie (a nie, jak twierdzi Jacek Majchrowski – ponad dwukrotnie większe). Jeśli chodzi o porównanie ze średnią z innych miast – ich wydatki są 1,4 raza większe od krakowskich.

Ponadto: „Pod koniec czerwca w magistracie pracowało 2260 ludzi. W 2010 roku liczba ta wynosiła 2294, a w 2012 – 2215. Według badań satysfakcji klienta nie spada przy tym jakość obsługi mieszkańców – w 2013 roku urząd miejski uzyskał ocenę 4,41 w skali od 1 do 5.”

 

Warto dodać, że w danych z 30 czerwca br. w Urzędzie Miasta Krakowa urzędnicy byli zatrudnieni na 2236 etatach, 290 z nich to stanowiska kierownicze.

 

 

Dla porównania, warto dodać, że wedle danych prezentowanych w ostatnim rankingu magazynu „Wspólnota” bieżące wydatki Krakowa na administrację publiczną to 262,09 zł. Mieszkańcy Warszawy  w tym zestawieniu mają płacić 1,7 raza więcej niż krakowianie – 450, 69 zł.

 

Źródło: „Wspólnota” Pismo Samorządu Terytorialnego, Ranking – wydatki bieżące na administrację.

http://www.wspolnota.org.pl/rankingi/

 

 

 

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >