Czy Błonia Krakowskie są zabytkiem?

Walka o to, kto przez następne 5 lat pokieruje stolicą Małopolski trwa w najlepsze. Kontynuujemy więc monitoring wypowiedzi kandydatów na prezydenta Krakowa przed druga turą wyborów. Przypominamy, iż o ten urząd ubiega się obecny prezydent Jacek Majchrowski oraz poseł Małgorzata Wassermann. W dzisiejszej publikacji sprawdziliśmy wypowiedź Jacka Majchrowskiego, który poruszył kwestię statusu prawnego krakowskich Błoni.

Sprawdzone wypowiedzi

Jacek Majchrowski

Błonia są wpisane do rejestru zabytków. O czym mało osób wie.

Prawda Ukryj uzasadnienie

W nagraniu na swoim profilu Facebook Jacek Majchrowski poruszył temat Błoni Krakowskich.

7 kwietnia 2000 r. Błonia Krakowskie zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych miasta Krakowa.

Błonia Krakowskie to łąki o powierzchni 48 hektarów mieszczące się w pobliżu historycznego centrum miasta. Przez stulecia, aż do XX w., były one wykorzystywane jako pastwiska. To właśnie gwarancje miejsca do wypasu bydła dla lokalnej ludności w dużej mierze sprawiły, że aż do dziś teren ten zachowany jest w swojej pierwotnej formie.

Na Błoniach miało miejsce wiele wydarzeń istotnych z punktu widzenia historii Krakowa i Polski. Były to między innymi: przegląd wojsk Księstwa Warszawskiego przeprowadzony przez Józefa Poniatowskiego, pierwszy start samolotu w Krakowie, rewia kawalerii odbierana przez Józefa Piłsudskiego oraz spotkania Jana Pawła II z wiernymi.

W XIX w. na Błoniach znajdował się teren ćwiczeń wojsk austriackich. Na łąkach odbywały się mecze pomiędzy Wisłą a Cracovią, a także mieścił się na nich tor wyścigów konnych.

W związku z tym, iż Błonia są wpisane do rejestru zabytków Krakowa, wypowiedź uznajemy za prawdziwą.

Share The Facts
Jacek Majchrowski
Prezydent Krakowa


Błonia są wpisane do rejestru zabytków. O czym mało osób wie.

 

 

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >