Jacek Majchrowski dla wMeritum.pl

Odpowiadając na 5 pytań portalu wMeritum.pl Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podjął próbę podsumowania 12 lat swoich rządów.

 

Sprawdzone wypowiedzi

Jacek Majchrowski

Na osiedlach peryferyjnych budowaliśmy wodociągi i kanalizację. Powstała oczyszczalnia ścieków, jedna z największych w Polsce. Efekty tych działań to prawie 99 proc. dostępności do wodociągów, niewiele mniej do kanalizacji. Jesteśmy jedynym polskim miastem, które w 100 proc. oczyszcza swoje ścieki. Wydaje się, że to sprawy oczywiste, a jednak wymagały wiele wysiłku.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Wedle danych przedstawionych nam przez rzecznika prasowego MPWiK SA, Katarzynę Muller 99,7% mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków ma możliwość korzystania z wodociągów, natomiast 98% – do kanalizacji. Kraków równiez oczyszcza 100% ścieków wpływających na oczyszczalnie należące do MPWiK SA. Mimo usilnych starań niestety nie udało nam się odnaleźć innych miast, które  oczyszczałyby wszystkie swoje ścieki.

 

Jacek Majchrowski

Nasze Muzeum Historyczne znalazło się na liście Diamentów Forbesa, a więc jest przedsiębiorstwem zwiększającym swoja wartość. Proszę zwrócić uwagę, że mówimy o muzeum, placówce kultury, a nie firmie komercyjnej. To jest ewenement na skalę nie tylko naszego kraju.

Prawda Ukryj uzasadnienie

MHK jako jedyne muzeum w kraju dostało tytuł Diamentu Forbesa. Wyróżnienie to otrzymało  w kategorii przedsiębiorstw osiągających zysk własny w przedziale od 5 do 50 mln zł rocznie, co jest bardzo zaskakującym ze względu na fakt, że przedsiębiorstwo to posiada statut muzeum miasta. W 2012 roku osiągnęło niebagatelną sumę przychodów ze sprzedaży równą 25,4 mln złotych.

Jacek Majchrowski

A jest to o tyle ważne dla mieszkańców miasta (Krakowa), że co piąty żyje z szeroko rozumianej turystyki.

Nieweryfikowalne Ukryj uzasadnienie

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w Krakowie w latach 2010 -2013 zarejestrowano 15506 przedsiębiorstw turystycznych (między innymi takich jak restauracje, biura podróży, hotele itp.), w których zatrudnionych jest  14 939 osób (stanowi to ok. 7% zatrudnionych w Krakowie).

Nie można jednak dokładnie określić ile mieszkańców Krakowa żyje z turystyki, ponieważ nie uwzględnia się zatrudnionych na podstawie ”umowy śmieciowej” , nie można też określić liczby osób pracujących przy turystyce biznesowej.

 

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >