Paweł Adamowicz o moście na Wyspę Sobieszewską

Kontynuujemy sprawdzanie wypowiedzi uczestników drugiej tury wyborów na prezydenta Gdańska, która odbędzie się już w niedzielę. Według ostatnich doniesień, poniedziałkowa debata w Radiu Gdańsk może być ostatnią. Na wtorkowy wieczór planowano debatę w TVP Gdańsk, z której wycofał się jednak Paweł Adamowicz, motywując swoją decyzję nieetycznym zachowaniem dziennikarzy telewizji publicznej. „Nie akceptujemy programów, w których padają jednostronne tezy, widownię stanowią przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, a manipulacji i bzdur, które padają z ust gości programu nikt nie prostuje”, napisała szefowa sztabu urzędującego prezydenta w oświadczeniu przesłanym mediom. Nie dojdzie również do skutku planowana debata organizowana przez Dziennik Bałtycki. Po raz kolejny sięgnęliśmy zatem do wypowiedzi z debaty w studiu Radia Gdańsk. Zapraszamy do lektury!

Sprawdzone wypowiedzi

Paweł Adamowicz

Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie mostu na Wyspę Sobieszewską, rząd pani Szydło to podtrzymał i dostaliśmy 50 procent dofinansowania.

Prawda Ukryj uzasadnienie

W odpowiedzi na zarzut Kacpra Płażyńskiego, że – ku szkodzie Gdańska – urzędujący prezydent jest niezdolny do jakiejkolwiek współpracy z rządem, Paweł Adamowicz przywołał przykład współpracy w dziedzinie inwestycji infrastrukturalnych, jaką było wybudowanie mostu na Wyspę Sobieszewską przy udziale dotacji rządowej.

Most zwodzony łączący stały ląd z Wyspą Sobieszewską ma zastąpić stary most pontonowy z 1973 roku. Obecnie trwają procedury administracyjne, zmierzające do udostępnienia mostu dla ruchu drogowego.

W oficjalnym piśmie Ministerstwa Infrastruktury do Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska, stanowiącym odpowiedź na petycję mieszkańców dzielnicy, można przeczytać, że prezydent Gdańska złożył wniosek o dofinansowanie budowy mostu w ramach naboru do rezerwy subwencji ogólnej, czyli środków przekazywanych jednostkom samorządowym na pokrycie części kosztów niektórych inwestycji.

O rządowym dofinansowaniu pokrywającym około połowy kosztów budowy mostu na Wyspę Sobieszewską donosił miejski portal internetowy. W niedawnym artykule portalu można zaś przeczytać, że koszt inwestycji to 59 mln złotych, z czego kwotę 27,59 mln zł (prawie 47%) pokryło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w dwóch ratach. Kwoty te pojawiają się też w dokumentach rządowych, m.in. rządowym wykazie dofinansowań przyznanych z rezerwy subwencji ogólnej w 2016 roku i takim samym  wykazie za rok 2017.

Beata Szydło objęła urząd Prezesa Rady Ministrów w listopadzie 2015 i pełniła go do grudnia 2017 roku, zatem to minister jej rządu pozytywnie rozpatrzył wnioski miasta o dofinansowanie inwestycji w latach 2016 i 2017. Wypowiedź Pawła Adamowicza uznajemy za prawdziwą.

Share The Facts
Paweł Adamowicz
Prezydent Gdańska


Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie mostu na Wyspę Sobieszewską, rząd pani Szydło to podtrzymał i dostaliśmy 50 procent dofinansowania.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >