Wybory 2018 – Kraków: wypowiedzi kandydatów #2

Po krótkiej przerwie wracamy z kolejnymi fact-checkami ze stolicy Małopolski. Obecnie, po tym jak wycofała się Vala Tomasz Foltyn, o fotel prezydenta miasta ubiega się siedmioro kandydatów. W drugim krakowskim raporcie znalazły się wypowiedzi: Konrada Berkowicza, Łukasza Gibały, Grzegorza Gorczycy, Darii Gosek-Popiołek oraz Jacka Majchrowskiego. Czy kandydaci mówią prawdę?

Przypominamy również o możliwości zgłoszenia wypowiedzi do sprawdzenia przez nasz zespół. Można to zrobić za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych lub w formularzu zgłoszeniowym na stronie.

 

Projekt „Krytyczny umysł – obywatele w walce o prawdę” jest realizowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności.

Sprawdzone wypowiedzi

Konrad Berkowicz

Ja 4 lata temu w wyborach do Rady Miasta [Krakowa] zdobyłem więcej głosów niż połowa obecnych radnych.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Jednym z gości audycji Za, a nawet przeciw w radiowej Trójce był Kondrat Berkowicz. Tematem rozmowy były zakazy nocnej sprzedaży alkoholu.

Konrad Berkowicz kandydował w roku 2014 do Rady Miasta Krakowa w okręgu nr 4 otrzymując 1927 głosów. Na 43 radnych miasta, 22 zanotowało w tych wyborach niższy wynik od Konrada Berkowicza.

Konrad Berkowicz w 2014 r. nie uzyskał mandatu radnego.

Mniej niż 1927 głosów dostali następujący radni:

Szybist Anna  1401
Popławska Małgorzata 1539
Jantos Małgorzata 1579
Kalita Adam 1557
Friediger Jerzy 1297
Maliszewska Teodozja 1864
Tatara Agata 1639
Prokop-Stazecka Anna 1506
Popiel Jerzy 838
Kapuściński Ryszard 1088
Jałocha Józef 761
Gilarski Mirosław 1711
Pabian Katarzyna  1375
Chrabąszcz Aleksandra 1619
Kękuś Mariusz 1691
TrzmielTadeusz 1849
Drewnicki Michał 1684
Nowak Barbara 1744
Chrzanowski Kazimierz 998
Kwiatkowska Teresa 939
Franczyk Jan 1583
Pietrzyk Sławomir 1288

Najwyższy wynik wśród radnych uzyskał Marek Lasota (7688), najniższy natomiast Józef Jałocha (761).

W związku z powyższymi danymi, wypowiedź uznajemy za prawdziwą.

Share The Facts
Konrad Berkowicz
KWW Nowoczesny Kraków


Ja 4 lata temu w wyborach do Rady Miasta [Krakowa] zdobyłem więcej głosów niż połowa obecnych radnych.

Łukasz Gibała

Jak popatrzymy na te ostanie 4 lata no to rzeczywiście nie wybudowano ani jednej nowej linii tramwajowej.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Łukasz Gibała w trakcie spotkania zorganizowanego przez Klub Jagielloński  w ramach cyklu Kraków Decyduje poruszył temat komunikacji miejskiej w Krakowie.

W latach 2014-2018 nie został rozpisany i sfinalizowany żaden przetarg na budowę linii tramwajowej.

Zaznaczyć jednak trzeba, iż trwają prace nad nowymi liniami tramwajowymi w Krakowie. Pod koniec 2016 r. rozstrzygnięty został przetarg na budowę Trasy Łagiewnickiej, w ramach której powstanie nowa linia tramwajowa. Ponadto, w 2017 r. podpisano umowę na realizację nowej linii tramwajowej Krowodrza Górka – Narodowa Górka.

W latach 2014-2018 postępował także rozwój taboru tramwajowego w Krakowie. Jako przykład podać można zakup 36 nowych składów, które dotarły do Krakowa w 2015 r.

W związku z powyższymi danymi, wypowiedź uznajemy za prawdziwą.

Share The Facts
Łukasz Gibała
KWW Łukasza Gibały Kraków dla Mieszkańców


Jak popatrzymy na ostanie 4 lata to nie wybudowano ani jednej nowej linii tramwajowej.

Grzegorz Gorczyca

Sam Urząd Miejski zatrudnia trzy tysiące osób.

Nieweryfikowalne Ukryj uzasadnienie

rozmowie z Agencją Informacyjną Grzegorz Gorczyca poruszył temat sprawnego i nowoczesnego zarządzania zasobami ludzkim w Urzędzie Miasta Krakowa. W tym kontekście odniósł się do ilości pracowników urzędu.

Według danych stan zatrudnienia w Urzędzie Miasta Krakowa 30 czerwca 2018 r. kształtował się następująco:

  • stanowiska urzędnicze: 2.323.875 etatu
  • stanowiska urzędnicze kierownicze: 335,750 etatu

Łącznie daje to 2.659 etatów. Powyższe dane dotyczą jednak jedynie urzędników, a nie wszystkich pracowników urzędu.

W związku z powyższym, wypowiedź uznajemy za nieweryfikowalną do czasu otrzymania pełnych danych dotyczących zatrudnienia w Urzędzie Miasta.

Daria Gosek-Popiołek

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Kraków jest na szarym końcu rankingów na zielone miasta Polski. Według statystyk tereny zielone ogółem zajmują w Krakowie 9 proc. powierzchni miasta!

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Jednym z głównych tematów konferencji prasowej Darii Gosek-Popiołek była zieleń miejska.

Temat terenów zieleni poruszany był już w poprzedniej publikacji z wypowiedziami kandydatów na prezydenta Krakowa.

Przypomnieć należy jednak, iż tereny zielone i tereny zieleni nie są pojęciami tożsamymi.

Tereny zieleni w Ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody to:

tereny wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie
z nimi związanymi, pokryte roślinnością, znajdujące się w granicach
wsi o zwartej zabudowie lub miast, pełniące funkcje estetyczne, rekreacyjne,
zdrowotne lub osłonowe, a w szczególności parki, zieleńce, promenady,
bulwary, ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie i zabytkowe
oraz cmentarze, a także zieleń towarzyszącą ulicom, placom, zabytkowym
fortyfikacjom, budynkom, składowiskom, lotniskom oraz obiektom kolejowym
i przemysłowym

Tereny zielone są natomiast pojęciem szerszym. Pod tym terminem kryją się nie tylko tereny zieleni, ale także inne niekoniecznie dostępne publicznie tereny pokryte roślinnością.

Kandydatka prawdopodobnie posłużyła się z danymi z portalu BIQdata.pl. Zostały jednak one opublikowane w 2015 r. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (dane dotyczące terenów zieleni znajdują się w kategorii Stan i ochrona środowiska) tereny zieleni stanowią ok. 10,1% powierzchni miasta.

Zaznaczyć warto także, iż istnieje publikacja wydana przez Urząd Miasta Krakowa, która określa powierzchnię terenów zieleni na ok. 15% powierzchni miasta.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w wypowiedzi nie zostały użyte najnowsze dane oraz to, że dotyczą one terenów zieleni, a nie terenów zielonych, wypowiedź uznajemy za fałszywą.

Share The Facts
Daria Gosek-Popiołek
KWW Razem dla Krakowa


Według danych GUS Kraków jest na szarym końcu rankingów na zielone miasta Polski. Według statystyk tereny zielone ogółem zajmują w Krakowie 9 proc. powierzchni miasta!

Jacek Majchrowski

Tak naprawdę Kraków miał już dwa potrzebne obiekty [na zimowe igrzyska olimpijskie]: Tauron Arenę i ewentualnie stadion Wisły. Reszta zawodów miała odbyć się poza miastem.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

W wywiadzie udzielonym portalowi Onet.pl Jacek Majchrowski poruszył temat infrastruktury jaka miała być potrzebna do zorganizowania zimowej olimpiady w Krakowie w 2022 r.

W kwietniu 2014 r. na portalu Kraków.pl opublikowany został artykuł autorstwa Jacka Majchrowskiego. Prezydent Krakowa powołując się na dokumenty aplikacyjne wymienił obiekty, na których miałyby rozegrać się zawody sportowe w trakcie igrzysk.

Jak zapowiedziano w dokumentach aplikacyjnych, planuje się rozegranie zawodów hokeja mężczyzn na stadionie Cracovii, łyżwiarstwa figurowego w Kraków Arenie [Tauron Arenie] w Czyżynach, a curlingu na Kolnej. Nowymi obiektami byłaby hala Wisły (i tak planowana od lat), na której rozegrano by zawody hokeja kobiet oraz ewentualnie hala lodowa AWF na potrzeby łyżwiarstwa szybkiego.

W związku z tym, że planowano budowę innych obiektów (takich jak hala Wisły), wbrew temu co powiedział prezydent Jacek Majchrowski, wypowiedź uznajemy za fałszywą.

Share The Facts
Jacek Majchrowski
Prezydent Krakowa


Tak naprawdę Kraków miał już dwa potrzebne obiekty [na zimowe igrzyska olimpijskie]: Tauron Arenę i ewentualnie stadion Wisły. Reszta zawodów miała odbyć się poza miastem.

Jacek Majchrowski

W rankingu jakości życia Kraków zajął trzecie miejsce.

Prawda Ukryj uzasadnienie

W Tweecie opublikowanym na profilu prezydenta Jacka Majchrowskiego poruszony został temat miejsca, jakie Kraków zajął w ostatnim raporcie dotyczącym jakości życia w polskich miastach. Ranking tworzony jest przez tygodnik Polityka oraz Akademię Górniczo Hutniczą.

W ostatnim rankingu Kraków uzyskał średnią na poziome 95,88, co przełożyło się na trzecie miejsce w zestawieniu.  Pierwsze miejsce zajął Sopot, drugie Warszawa.

Jakość życia w miastach określana jest na podstawie dziesięciu obszarów: edukacja, praca, mieszkania, środowisko, zdrowie, bezpieczeństwo, społeczność, czas wolny, samorząd oraz transport i łączność.

W związku z powyższymi danymi, wypowiedź uznajemy z prawdziwą.

Share The Facts
Jacek Majchrowski
Prezydent Krakowa


W rankingu jakości życia Kraków zajął trzecie miejsce.

Jacek Majchrowski

Odkąd zaczynałem pracę na stanowisku prezydenta miasta, liczba samochodów zarejestrowanych w Krakowie wzrosła o ponad 100 procent.

Prawda Ukryj uzasadnienie

W rozmowie z Gazetą Krakowską Jacek Majchrowski odniósł się do problemów z korkami w Krakowie. Mówiąc o złożoności problemu prezydent poruszył temat zarejestrowanych w Krakowie samochodów.

W 2002 roku, kiedy Jacek Majchrowski rozpoczął swoją pierwszą kadencję jako Prezydent Krakowa,  w mieście było zarejestrowanych 259 samochodów osobowych, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Według najnowszych danych,   z 2017 r., w Krakowie zarejestrowanych było 611 samochodów w przeliczeniu na 1000 krakowian. W świetle tych danych możemy obliczyć, iż liczba samochodów zarejestrowanych na tysiąc mieszkańców wzrosła o 135,9%.

Musimy jednak dodatkowo uwzględnić ciągle zmieniającą się liczbę mieszkańców Krakowa, która na przestrzeni tych lat także wzrosła. W 2002 r. wyniosła ona 746 745 osób, z kolei w 2017 r. – 767 300. Według obliczeń całkowita liczba samochodów zarejestrowanych w Krakowie w 2002 r. wyniosła 193 407 samochodów. W 2017 r. na ulicach Krakowa mogliśmy już zobaczyć 468 820 pojazdów osobowych. To oznacza, że całkowita liczba samochodów zarejestrowanych w Krakowie na przestrzeni lat 2002 – 2017 wzrosła o 142,4%.

W związku z powyższymi danymi, wypowiedź uznajemy za prawdziwą.

Share The Facts
Jacek Majchrowski
Prezydent Krakowa


Odkąd zaczynałem pracę na stanowisku prezydenta miasta, liczba samochodów zarejestrowanych w Krakowie wzrosła o ponad 100 procent.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >