Adam Bielan o katastrofie smoleńskiej w Kontrwywiadzie RMF

Gościem red. Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM był wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Polityk Polski Razem odpowiadał głównie na pytania dotyczące katastrofy smoleńskiej z 10.04.2010.

Sprawdzone wypowiedzi

Adam Bielan

Nikt w Polsce nie poniósł odpowiedzialności prawnej za katastrofę smoleńską.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Prokuratura Wojskowa w dniach 19 sierpnia i 22 sierpnia postawiła zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 231 § 1 kk dwóm oficerom, którzy w kwietniu 2010 r. zajmowali stanowiska funkcyjne w strukturze dowództwa byłego 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Prokuratorzy zarzucili podejrzanym, że nie dopełnili obowiązków służbowych związanych z organizacją lotu w dniu 10 kwietnia 2010 r. w zakresie wyznaczenia i przygotowania załogi samolotu TU-154 M. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień. Jednakże wobec podejrzanych prokuratorzy nie zastosowali środków zapobiegawczych.

Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga postawiła w stan oskarżenia gen. Pawła Bielawnego za niedopełnienie, od 18 marca do 10 kwietnia 2010 r., obowiązków związanych z planowaniem, organizacją i realizacją zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu, który zaraz po tym został odwołany z funkcji wiceszefa tego biura. Na 15 lutego 2016 r. wyznaczono kolejny termin rozprawy w procesie b. wiceszefa BOR gen. Pawła Bielawnego, oskarżonego przez prokuraturę o nieprawidłowości przy ochronie wizyt VIP-ów w Smoleńsku w 2010 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył również termin procesu pięciu osób oskarżonych w trybie prywatnym przez rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej o niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. Chociaż Prokuratura Warszawa-Praga umorzyła postępowanie w 2014 roku to podczas posiedzenia organizacyjnego Sądu Okręgowy w Warszawie zdecydował on, że 31 marca proces ruszy od nowa.

Podsumowując, nikt do tej pory nie poniósł żadnej odpowiedzialności prawnej za katastrofę smoleńską, dlatego wypowiedź należy uznać za prawdziwą.

Adam Bielan

Według badań CBOS z kwietnia ubiegłego roku tylko 20 proc. Polaków uważa, że katastrofa smoleńska została w pełni wyjaśniona.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z komunikatem badań CBOS „Przed piątą rocznica katastrofy smoleńskiej” (str. 8), który został wydany w kwietniu 2015 roku, 20% Polaków uważa, że przyczyny katastrofy smoleńskiej zostały w pełni wyjaśnione, 40% jest zdania, że wymagają one dodatkowych wyjaśnień, 32% sądzi, że „w zasadzie nic jeszcze nie zostało wyjaśnione”, natomiast 8% udzieliło odpowiedzi „trudno powiedzieć” lub odmówiło odpowiedzi. Zgodnie z tymi danymi uznajemy wypowiedź za prawdziwą

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >