Adam Bielan u Moniki Olejnik

Adam Bielan był Gościem Radia ZET, gdzie wypowiadał się na kilka ciekawych tematów. Warto zapoznać się z analizą jak wypadł pod kątem merytorycznym.

Sprawdzone wypowiedzi

Adam Bielan

Martin Schultz mówił, że narody Europy środkowowschodniej trzeba będzie nauczyć europejskiej solidarności siłą.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ZDF, odnosząc się do stanowiska państw Grupy Wyszehradzkiej dotyczącego kryzysu imigracyjnego stwierdził, że wobec państw, które nie godzą się z narzuconymi normami dotyczącymi przyjęcia uchodźców powinny zostać użyte argumenty siłowe. Dodał również, że Unia Europejska potrzebuje ducha europejskiej wspólnoty, a w razie konieczności, to musi być siłą narzucone.

Adam Bielan

Poparcie dla Angeli Merkel jest na rekordowo niskim poziomie.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Rzeczywiście poparcie dla CDU/CSU*,  jest według trzech niezależnych sondaży najniższe od czasu wyborów do Bundestagu 22.09.2013 roku, kiedy to koalicja ta odniosła spektakularne zwycięstwo zdobywając 41,5% głosów.

CDU/CSU to jak dotychczas trwała koalicja dwóch siostrzanych partii Chrześcijański Demokratów (CDU) i Chrześcijańskich Socjalistów (CSU). W praktyce CSU to CDU na terenie Bawarii. Obie partie tworzą wspólny klub parlamentarny, struktury pozaparlamentarne są jednak od siebie niezależne.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że badane w sondażach poparcie dotyczy koalicji obu partii CDU/CSU. W ostatnim czasie jednak  zarówno niemieckie, jak i polskie media donosiły o “zgrzytach” w koalicji i malejącym poparciu dla Angeli Merkel. spowodowanego bardzo otwartą polityką migracyjną Pani Kanclerz.

Maksymalne i minimalne wyniki sondaży wg trzech kolejnych instytutów badawczych:

Nazwa sondażu Rozpatrywany termin wynik maksymalny Wynik minimalny
Forsa 22.09.2013 – 17.11.2015 43% 36%
Allensbach 22.09.2013 –

20.10.2015

42% 38%
Emnid 22.09.2013 – 14.11.2015 43% 37%

Zestawienia sondaży pochodzą ze strony http://www.wahlrecht.de. Jest to niezależne NGO monitorujące sondaże wyborcze i zachęcające obywateli do udziału w wyborach.

Adam Bielan

Nie pamiętam, żebyśmy obiecywali, że 500 zł na dziecko wprowadzimy od stycznia 2016 roku.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

W projekcie ustawy “”O pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Program rodzina 500 plus” przedstawionym przez kandydatkę na premiera w czasie konferencji prasowej w podwarszawskim Józefowie (02.09.2015 rok) widnieje data wejścia ustawy w życie – 1 stycznia 2016 roku.

 

z

Relacja z konferencji, na której Beata Szydło podkreślała, że ta ustawa będzie stanowiła pierwszy projekt, który zrealizuje po objęciu rządów: Konferencja prasowa – Józefowo

Adam Bielan

Rotacja szefa komisji ds. służb specjalnych była fikcją, dlatego że przez sześć, czy siedem lat obowiązywania tej rotacji przedstawiciel opozycji PiS był szefem komisji do spraw służb specjalnych tylko raz. I to rotowanie tak naprawdę polegało na tym, że politycy Platformy i PSL zamieniali się funkcjami.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Zasada rotacji w wyborze przewodniczącego komisji ds. służb specjalnych obowiązywała w czasie VI i VII kadencji Sejmu.

Podczas VI kadencji Sejmu przewodniczącymi tej komisji byli:

  • Janusz Zemke (Lewica i Demokraci, później Klub Poselski Lewica)
  • Jarosław Zieliński (PiS)
  • Stanisław Rakoczy (PSL)
  • Konstanty Miodowicz (PO)
  • Janusz Karson (SLD) – dwukrotnie wybierany na przewodniczącego komisji
  • Włodzimierz Karpiński (PO)

Podczas VII kadencji Sejmu przewodniczącymi tej komisji byli:

Podsumowując, w ostatnich siedmiu latach przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości był przewodniczącym komisji ds. służb specjalnych dwukrotnie (Jarosław Zieliński był jej szefem od czerwca 2008 do kwietnia 2009, najdłużej podczas VI kadencji). Adam Bielan nie wspomniał również, że przewodniczącymi komisji byli również przedstawiciele ugrupowań lewicowych.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >