Adam Hofman- Kontrwywiad RMF FM

Wczoraj (10 czerwca) Konrad Piasecki w swoim Kontrwywiadzie gościł Adama Hofmana (PiS). Mówiono o wyborach, firmach liczących głosy oraz czasie, jaki ta czynność zabiera w innych państwach.

Sprawdzone wypowiedzi

Adam Hofman

[o fałszerstwach wyborczych] Najgorsze jest to, że jesteśmy właściwie przekonani, bo wie pan: 25 tysięcy głosów to jest jeden głos na jeden obwód. To jest naprawdę niewiele.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego utworzone zostały 27 664 obwody wyborcze. 25 tysięcy głosów daje dokładnie 0,9037 głosu na jeden okręg, co można uznać za jeden głos. Ilość obwodów wyborczych można sprawdzić na stronie PKW.

Adam Hofman

Na przykład firma, która liczy głosy – Exatel… Te słynne serwery, o których mówiono, że mają być w Moskwie, są w firmie, gdzie w zarządzie spółki są działacze Platformy Obywatelskiej.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Według Ordynacji wyborczej do PE, liczeniem głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego zajmują się najpierw obwodowe komisje wyborcze (art. 110), następnie wyniki przekazywane są do komisji rejonowych a wreszcie do okręgowych komisji wyborczych (art. 123). Tam odbywa się właściwe liczenie głosów.

 

Spółka Exatel wygrała zaś w lutym 2014 roku przetarg na zapewnienie siedzibie Krajowego Biura Wyborczego łącza internetowego, oferując najniższą cenę. Również serwery Krajowego Biura Wyborczego są obsługiwane przez Exatel.

 

Prezesem Zarządu spółki Exatel jest Marcin Jabłoński, aktywnie związany z PO. W poprzednich latach (2008-2010) sprawował funcję wojewody lubuskiego, a od 2013 roku był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Na swojej stronie internetowej podaje, że od 2001 roku jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

Adam Hofman

W Niemczech wybory liczy się 5 godzin, w Hiszpanii 6 godzin.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Jeśli weźmiemy pod uwagę czas podania oficjalnych wyników tegorocznych wyborów do Europarlamentu, to zobaczymy, że w Hiszpanii policzenie głosów zajęło 7 godzin (lokale wyborcze zamknięto o godz. 20.00, a wyniki opublikowano o godz. 3.06), natomiast w Niemczech prawie 9 godzin (od 18.00 do 2.40).

Tutaj można znaleźć wyniki wyborów (z podanymi godzinami) z Niemiec i Hiszpanii.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >