Adrian Zandberg o chińskich opozycjonistach

Adrian Zandberg skomentował na Facebooku sytuację chińskich opozycjonistów w związku z wizytą sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin.

Sprawdzone wypowiedzi

Adrian Zandberg

Mija rok odkąd chińska bezpieka zatrzymała dziesiątki prawników zajmujących się obroną praw człowieka. Ponad dwudziestu z nich jest nadal przetrzymywanych. Części postawiono absurdalny zarzut próby obalenia władzy państwowej.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Jak donosił brytyjski The Guardian 9 lipca 2015r. chińska policja zatrzymała Wanga Yu, cenionego prawnika z kancelarii Fengrui. W następstwie tego wydarzenia miały miejsce represje wśród innych działaczy na rzecz ruchu obrony praw człowieka związanych z środowiskiem prawniczym. Jak donosiły organizacje Human Rights, na dzień 27 lipca zatrzymanych było ponad 106 prawników i pracowników kancelarii, w tym tych, zajmujących się ważnymi, międzynarodowo nagłośnionymi przypadkami. Część zatrzymanych wcześniej podpisała się pod listem potępiającym pozbawienie wolności Yu.  

Zhou Shifeng, założyciel kancelarii Fengrui, w związku ze swoją aktywnością został oskarżony o „działalność wywrotową (przeciwko państwu)„. Zarzut ten niósł za sobą możliwość dożywotniego pozbawienia wolności. Czterem innym działaczom postawiono zarzut podżegania do tegoż przestępstwa, za co chińskie przepisy przewidują nawet 15- letnią karę więzienia

Według organizacji Peace and Freedom, na dzień 6 czerwca 2016r., w chińskich więzieniach nadal przebywa ponad 20 z zatrzymanych przed rokiem prawników.

Adrian Zandberg

Prezydent Duda, który niedawno zapowiadał, że nie wyśle polskich żołnierzy na wojnę do Syrii, zmienił zdanie i podpisał zgodę na wysłanie polskich kontyngentów na Bliski Wschód.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z informacją podaną na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, “17 czerwca 2016 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał postanowienia o użyciu dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve w okresie od 20 czerwca do 31 grudnia 2016 r. Kontyngenty wesprą działania Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim.”

Pierwszy kontyngent będzie liczył do 150 żołnierzy i pracowników wojska, natomiast drugi do 60 żołnierzy i pracowników wojska. W skład Kontyngentów wejdą cztery samoloty F-16 wyposażone w zasobniki rozpoznawcze DB 110 (rozpoznanie lotnicze) oraz siły “wydzielone z Wojsk Specjalnych” (zadania związane z doradztwem i szkoleniem sztabów oraz podoodziałów specjalnych Sił Zbrojnych Iraku).

Zgodnie z doniesieniami prasowymi. Prezydent Andrzej Duda podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium w lutym 2016r. zapowiedział: „Jestem jak najdalej od jakiejkolwiek decyzji o tym, by gdziekolwiek wysyłać polskich żołnierzy. Natomiast pamiętajmy, że jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeżeli chcemy, żeby nas w NATO poważnie traktowano i respektowano nasze oczekiwania wobec Sojuszu, to musimy rozumieć, że inne państwa członkowskie również mają swoje obawy czy interesy w innych częściach Europy czy w innych częściach świata”

Prezydent podpisał zgodę na wysłanie Polskich Kontyngentów Wojskowych poza granicę Rzeczpospolitej Polskiej i ta część wypowiedzi Adriana Zandberga jest prawdą.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >