Aleksander Kwaśniewski w audycji Gość Radia ZET

We wtorkowy poranek w audycji Gość Radia ZET wystąpił Aleksander Kwaśniewski. Wywiad dotyczył przede wszystkim propozycji referendum konstytucyjnego prezydenta Andrzeja Dudy, którą wystosował 3. maja. Były prezydent sceptycznie odniósł się do pomysłu zmiany konstytucji w obecnej sytuacji politycznej.

Konstytucja na pewno nie jest niewzruszalna. Natomiast trzeba do tego podejść poważnie, a nie PR-owsko i nie w sposób, który obraża powagę ludzi. Jak ja słyszę, że tzw. referendum konstytucyjne miałoby się odbyć z wyborami samorządowymi, to jest po prostu śmieszne. Wybory samorządowe są czymś innym i konstytucja jest o czymś innym.

Były prezydent Kwaśniewski komentował również uprawnienia prezydenta zapisane w obecnie obowiązującej konstytucji. W odpowiedzi na pytanie Konrada Piaseckiego czy nie warto byłoby rozstrzygnąć konstytucyjnie kto w państwie sprawuję pełnię władzy, Aleksander Kwaśniewski przytoczył przykład wpływu Kongresu Stanów Zjednoczonych na akceptację kandydatów zgłaszanych przez prezydenta Stanów Zjednoczonych na ministrów. Zdaniem byłego prezydenta jest to przykład systemu check and balance, który zmusza władze ustawodawczą i wykonawczą do współpracy.

Sprawdzone wypowiedzi

Aleksander Kwaśniewski

Jeżeli pan zobaczy choćby Stany Zjednoczone i fakt, że Kongres ma możliwość zablokowania kandydatów prezydenta na stanowiska ministerialne

Prawda Ukryj uzasadnienie

W świetle przepisów Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Kongres, a właściwie Senat musi wyrazić zgodę na proponowaną przez prezydenta kandydaturę na urzędy państwowe.

Artykuł II Konstytucji USA mówi, że prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki “wyznacza, a za radą i zgodą Senatu mianuje ambasadorów, innych pełnomocnych przedstawicieli i konsulów, sędziów Sądu Najwyższego oraz wszystkich innych funkcjonariuszy Stanów Zjednoczonych na urzędy utworzone ustawą, chyba że konstytucja przewiduje inny tryb obsadzania ich”

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >