Analiza wyników wyborów prezydenckich w USA

W wyborach prezydenckich w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki wygrał kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump. Zdobył on poparcie 279 elektorów, podczas gdy do zwycięstwa potrzeba 270 głosów elektorskich z 538. Przeciwniczka Trumpa, Hillary Clinton zdobyła 228 głosów elektorskich. Wygrana Donalda Trumpa kończy ośmioletni okres, gdy w Białym Domu mieszkał Demokrata. Fotel prezydenta Donald Trump oficjalnie obejmie 20 stycznia 2017 roku, a wiceprezydentem zostanie Mike Pence.

Wybory te przyniosły sukces Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów, gdzie zdobyła większość (239 mandatów, a Demokraci 193 mandaty). Także w Senacie Republikanie mają większość – przeważają stosunkiem 51 do 47 mandatów.

Wybory

W stanie Karolina Północna Amerykanie mieli możliwość oddawania głosów już od 6 września. Przed końcem września głosować mogli mieszkańcy 30 z 50 stanów USA.

Podobnie jak w różnym czasie rozpoczęły się wybory, tak też ze względu na strefy czasowe, lokale wyborcze były zamykane o różnej porze. O północy z wtorku na środę polskiego czasu zostały zamknięte lokale wyborcze w stanach Indiana oraz Kentucky. Wybory zakończyły się w środę o 6 rano polskiego czasu, gdy to lokale na Alasce przestały przyjmować głosy.

Wyniki

Pierwsze wyniki exit polls znane były o 1 w nocy polskiego czasu. Wskazywały one na zwycięstwo Donalda Trumpa w stanie Indiana i Kentucky, natomiast Hillary Clinton w Vermont.

Hillary Clinton zwyciężyła między innymi w Nowym Jorku, Kalifornii, Virginii, Massachusetts, New Jersey, Vermont i w stołecznym Dystrykcie Kolumbia, czyli w Waszyngtonie. Łącznie Hillary Clinton otrzymała 228 głosów elektorskich.

Kluczowe było zwycięstwo na Florydzie, która jest największym stanem wahadłowym. Tam zwycięstwo osiągnął Trump, co dało mu 29 głosów elektorskich. Poza tym zwyciężył między innymi w Indianie, Kansas, Kentucky, Luizjanie, Nebrasce, Oklahomie, Karolinie Południowej, Teksasie oraz Georgii. Trump zdobył o 9 głosów elektorskich więcej niż jest potrzebne do zwycięstwa w wyborach prezydenckich.


Według wyników exit polls przedstawionych przez Washington Post 53% mężczyzn oraz 42% kobiet oddało głos na Donalda Trumpa, z kolei na Hillary Clinton – 41% mężczyzn i 54% kobiet.

Zróżnicowanie w głosach widoczne jest również w różnych grupach wiekowych. 55% osób w przedziale wiekowym 18-29 oraz 50& osób w wieku 30-44 głosowało na Hillary Clinton. Poparcie dla Donalda Trumpa wskazało po 53% osób w wieku 45-64 oraz 65+.

Donald Trump zdobył 58% głosów białych wyborców. Hillary Clinton z kolei zdobyła większość głosów od czarnoskórych (88%), Latynosów (65%), Azjatów (65%) oraz innych (56%)

W swoim pierwszym przemówieniu po zwycięstwie Donald Trump zapowiedział, że pragnie być prezydentem wszystkich Amerykanów. Prezydent elekt nawołał do tego, aby przedstawiciele Partii Republikańskiej, Demokratycznej oraz niezależni zjednoczyli się i działali wspólnie. Pogratulował on również swojej przeciwniczce Hillary Clinton oraz podziękował jej i jej rodzinie za walkę w wyborach i wieloletnią służbę kraju.

Po ogłoszeniu informacji o wygranej Donalda Trumpa, Prezydent Andrzej Duda wystosował list gratulacyjny do Donalda Trumpa, gratulacje zostały przekazane również na portalu Twitter.

List z gratulacjami do Donalda Trumpa skierował także przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Sprawdzone wypowiedzi

Jarosław Sellin

Ten kandydat [Donald Trump] spotkał się z Polakami, nie przypominam sobie, że Hillary Clinton miała jakieś osobne spotkanie dedykowane Polakom czy Amerykanom polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych.

Prawda Ukryj uzasadnienie

W trakcie kampanii prezydenckiej kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump spotkał się z przedstawicielami środowisk polonijnych w tym reprezentacją Kongresu Polonii Amerykańskiej (The Polish American Congress) oraz Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance). Do spotkania doszło 28 września 2016 roku w Chicago.

Hillary Clinton otrzymała poparcie części Polonii, skupionej wokół ruchu Polish Americans For Hillary. Jak wynika z informacji zamieszczanych na ich oficjalnym profilu na portalu Facebook, w trakcie kampanii, nigdy nie doszło do oficjalnego spotkania kandydatki demokratów z przedstawicielami tego środowiska.

Hillary Clinton nie skorzystała z zaproszenia Kongresu Polonii Amerykańskiej, o czym informowały media polonijne takie jak portal Dziennik Związkowy oraz Greenpoint PL.

Aleksander Kwaśniewski

70% wyborców to są biali wyborcy, ci przyjezdni, czy ci inni, nazwijmy, to jest 11% czarnoskórych, 11% Latynosów i 4% Azjatów.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Powołując się na dane figurujące w zestawieniu przygotowanym przez United States Census Bureau, agencję rządową zajmującą się spisem ludności, można stwierdzić, że Aleksander Kwaśniewski mówi prawdę. Obywatele biali stanowią 77,1% wyborców, czarnoskórzy – 12,7%, natomiast udział Latynosów i Azjatów to kolejno 11,7% i 4,1%.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >