Andrzej Duda w TVN24

Andrzej Duda był gościem programu Czas Decyzji w TVN24. Na finiszu kampanii prezydenckiej został zapytany o swoje zdanie w głównych tematach poruszanych w przedwyborczej dyskusji publicznej: in vitro, zmianie wieku emerytalnego, polityce UE wobec Ukrainy oraz tzw. kandydatach antysystemowych. Naszą uwagę przykuła wypowiedź dotycząca Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

Sprawdzone wypowiedzi

Andrzej Duda

W tej sprawie jest wielkie kłamstwo i manipulacja, szerzone przez posłów PO. Byłem ministrem w Kancelarii Prezydenta. Gdy ustawa przychodzi do prezydenta z Sejmu, prezydent może podjąć trzy decyzje: podpisać jeśli się zgadza, może wystąpić z wetem, a jeżeli stwierdzi, że jest sprzeczna z Konstytucją, ma obowiązek skierować ją do TK. Realizacją tego przepisu jest skierowanie ustawy do Trybunału.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Andrzej Duda był podsekretarzem stanu w latach 2008-2010. Następnie w latach 2011-2014 przynależał do Komisji Odpowiedzialności Konsytucyjnej. Zgodnie z Konstytucją RP, art.122 ust.2 Prezydent, nie widząc zastrzeżeń w dokumencie, podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw RP. Ma na to 21 dni. Ustęp 3. pozwala wystąpić Prezydentowi do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności owej ustawy z Konstytucją. Gdy Trybunał uzna, iż ustawa jest zgodna-prezydent ma obowiązek ją podpisać. Prezydent może także zawetować ustawę, przekazując ją do ponownego rozpatrzenia Sejmowi (ustęp 5).

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >