Anna Zalewska o systemie edukacji i suszy

Anna Zalewska wypowiadała się w Poranku radia TOK FM prowadzonym przez Jana Wróbla m.in. na temat pozycji Finlandii w rankingach pod względem wyników w edukacji oraz gospodarstw dotkniętych suszą.

Sprawdzone wypowiedzi

Anna Zalewska

W Finlandii która ma najlepsze wyniki edukacyjne we wszystkich możliwych badaniach(…).

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Fiński system faktycznie oceniany jest bardzo wysoko i znajduje się w czołówce wielu renomowanych rankingów jednak nie jest prawdą, że posiada najlepsze wyniki we wszystkich rankingach.
W badaniach PISA system fiński wyprzedzają niektóre państwa azjatyckie oraz (wyłącznie w badaniu dotyczącym matematyki) Szwajcaria, Liechtenstein, Holandia i Estonia.
W Rankingu Pearson Finlandia jest najwyżej sklasyfikowanym państwem europejskim jednak również tu ulega nielicznym państwom
W rankingu OECD Finlandia sklasyfikowana została na 6 miejscu.

Anna Zalewska

Straty (spowodowane suszą) oszacowano w 86 tys. gospodarstw w związku z tym mówimy o 10%.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Wstępnie szacuje się, że problem dotyczy 83 tys. gospodarstw rolnych, a powierzchnia suszy to ponad 800 tys. ha […]
Posłanka twierdzi, że 86 tys. gospodarstw,w których oszacowano straty stanowi 10% wszystkich gospodarstw. Jest to fałsz, gdyż na podstawie danych  GUS z 2013 roku liczba gospodarstw równa jest 1429,0 tys. ( 10%- 142,9 tys.)
Wypowiedź została uznana za manipulację, gdyż wychodzi od prawdziwej informacji o liczbie gospodarstw objętych suszą, jednak zawiera błędne wnioski, ponieważ 83 tys. gospodarstw rolnych to jest niecałe 6% wszystkich gospodarstw rolnych.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >