Antoni Macierewicz o przetargu na śmigłowce dla polskiej armii

Podczas debaty „COP XXI wieku: jak odbudować polski przemysł obronny” zorganizowanej przez Gazetę Polską, obecny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz skomentował dla agencji Newseria Biznes sprawę przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii.

[foto: motors.all-free-photos.com]

Sprawdzone wypowiedzi

Antoni Macierewicz

Klasycznym przykładem jest sprawa marnotrawstwa ponad 13 mld zł, które popłyną do francuskiego przemysłu za śmigłowiec.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Przetarg na dostarczenie 70 śmigłowców (finalna liczba zamówionych śmigłowców wyniosła 50 sztuk) dla Sił Zbrojnych RP, wygrał śmigłowiec oferowany przez konsorcjum „Program EC-725 CARACAL-Polska” w składzie: Airbus Helicopters SAS i Heli Invest Sp. z o. o. Services S.K-A, którego sprawdzenia weryfikacyjne zakończono z wynikiem pozytywnym. Koszt zamówienia śmigłowców wyniósł 13,347 mld zł. Pod tym względem wypowiedź jest prawdziwa.

Warto jednak nadmienić, że Airbus Helicopters będzie w przyszłości produkował śmigłowce w Łodzi, gdzie powstanie linia pełnego montażu śmigłowca Caracal. Same śmigłowce zamówione dla Polski będą początkowo produkowane we Francji, skąd potem ich produkcja zostanie przeniesiona do Polski. W związku z tym wypowiedź nosi znamiona wprowadzającej w błąd i jest manipulacją.

Airbus Helicopters jest międzynarodową firmą, powstałą w 1992 roku z połączenia wydziałów helikopterowych francuskiej firmy Aérospatiale i niemieckiej firmy DaimlerChrysler Aerospace AG (DASA).

Antoni Macierewicz

Śmigłowiec [EC725 Caracal], który już nie lata w armii francuskiej, bo jest przestarzały.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z raportem „World Air Forces 2015” wydanym przez Flightglobal – zespół ekspertów przemysłu lotniczego, na wyposażeniu francuskiej armii znajduje się 21 śmigłowców Caracal: 11 w siłach powietrznych, 8 w siłach lądowych i 2 w marynarce wojennej.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >