Arkadiusz Mularczyk w Radiu Kraków

Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Zjednoczona Prawica podczas rozmowy z Jackiem Bańką w Radiu Kraków wypowiedział się na temat powstających list wyborczych, ustawy antysmogowej oraz zmian w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego dla Małopolski. Sprawdź, czy przytoczone przez niego fakty okazały się prawdziwe.

Sprawdzone wypowiedzi

Arkadiusz Mularczyk

10 lat temu startowałem [w wyborach parlamentarnych] z 6. miejsca. To pozwoliło mi zrobić trzeci wynik.

Prawda Ukryj uzasadnienie

W wyborach do Sejmu RP w 2005 r. Arkadiusz Mularczyk startując z okręgu nr 14 z pozycji nr 6 z list Prawa i Sprawiedliwości otrzymał 9566 głosów, co faktycznie było 3 wynikiem na liście.

Arkadiusz Mularczyk

Prawica ma szansę na świetny wynik w regionie nowosądeckim, w ogóle w Małopolsce. Ostatnio było tam 7 mandatów na 10.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Według danych zamieszczonych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej w okręgu wyborczym nr 14 obejmującym Nowy Sącz – 7 na 10 mandatów otrzymali kandydaci z listy Prawa i Sprawiedliwości

Arkadiusz Mularczyk

Musimy pamiętać, że ta ustawa [antysmogowa] będzie w dużej mierze eliminowała możliwość ogrzewania przez piecyki węglowe. W sytuacji, gdy 70% ludzi na terenach południowej Polski tak się ogrzewa.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Z raportu Instytutu Ekonomii Środowiska “Przegląd Efektywności Energetycznej” za 2013 r. wynika, że ogółem (69,3%) mieszkańców Polski, ogrzewa swoje domy przy użyciu pieca węglowego.

 

2015-01-12 10-26-53.jpg

Arkadiusz Mularczyk

To klub parlamentarny Platformy [Obywatelskiej] wniósł projekt [ustawy antysmogowej], a nie rząd premier Kopacz.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska wpłynął do Sejmu 23 lutego 2015 r. (druk nr 3667) i zgłoszony został przez członków klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

Arkadiusz Mularczyk

Już dwa lata temu, gdy wojewoda Miller likwidował 12 lokalnych dyspozytorni.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

W 2011 r. na terenie Małopolski funkcjonowało 20 dyspozytorni pogotowia ratunkowego.

NIK 2011.png

Jednocześnie opracowywano koncepcję koncentracji stanowisk dyspozytorskich w dwóch Skoncentrowanych Dyspozytorniach na terenie województwa.

W IV kwartale 2012 r. uruchomiono dwie dyspozytornie z łączną liczbą 17 stanowisk w Krakowie i Tarnowie. Poprzedzono to przełączeniem poszczególnych dyspozytorni lokalnych od kwietnia 2012 r. do stycznia 2013 r.

W ich wyniku doszło do koncentracji stanowisk przez dyspozytornię w Krakowie z 10 lokalnych dyspozytorni, natomiast przez dyspozytornię w Tarnowie z 7 lokalnych dyspozytorni. Skoncentrowane Dyspozytornie pełną gotowość osiągnęły w lutym 2013 roku.

Oznacza to, że na terenie całego województwa małopolskiego zlikwidowano w tym czasie nie 12, a 17 lokalnych dyspozytorni pogotowia ratunkowego. Wypowiedź należy uznać za fałszywą.

Źródła:

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >