Bezpieczeństwo na Światowych Dniach Młodzieży

W kontekście opublikowanego 11 kwietnia raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński odpowiadał na pytania Konrada Piaseckiego w Kotrwywiadze RMF na temat bezpieczeństwa w czasie Światowych Dni Młodzieży organizowanych w Krakowie i podkrakowskich Brzegach. Czy minął się z prawdą?

Sprawdzone wypowiedzi

Jarosław Zieliński

Problem polega na tym – to wynika z raportu kościelnego – że Błonia są miejscem zbyt małym dla spodziewanej dużej liczby uczestników.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z informacjami o stanie przygotowań miejsc wydarzeń centralnych Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 opublikowanymi 15 kwietnia 2016 roku przez zespół odpowiedzialny za przygotowanie miejsc wydarzeń centralnych, krakowskie Błonia będą miejscem trzech pierwszych dużych spotkań przybyłych pielgrzymów: ceremonii otwarcia we wtorek 26 lipca, w której może wziąć udział ok. 500 tys. młodych pielgrzymów, powitania papieża Franciszka w czwartek 28 lipca z udziałem ok. 800 tys. osób oraz Drogi Krzyżowej w piątek 29 lipca, w której może uczestniczyć nawet 1 mln osób.

Jak obliczyli sami organizatorzy: “Wraz z Parkiem Jordana i starą Cracovią, powierzchnia Błoń wynosi 417 018 m kw. Przyjmując, że na jedną osobę przypada 0,5 m kw., należy uznać, że na tym terenie zmieści się 834 036 osób. Przy współczynniku 0,6 m kw/os. wartość ta zmniejsza się do 695 030 osób. To oznacza, że jest to miejsce zdecydowanie za małe, nawet przy uwzględnieniu okolicznych terenów, na organizację pozostałych dwóch spotkań ŚDM.”

Pozostałe dwa spotkania, w których według szacunków organizatorów może wziąć udział nawet 1,5-1,8 mln pielgrzymów, odbędą się na Campus Misericordiae w podkrakowskich Brzegach.

Jarosław Zieliński

Z raportu kościelnego wynika, że w tej chwili są prowadzone (w Brzegach) prace, które pozwolą na odwodnienie i być może to zagrożenie (zalania przez lipcowe ulewy) zniknie lub będzie minimalne.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z informacjami o stanie przygotowań miejsc wydarzeń centralnych Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 opublikowanymi 15 kwietnia 2016 roku przez zespół odpowiedzialny za przygotowanie miejsc wydarzeń centralnych, w podkrakowskich Brzegach zostały przeprowadzone przez Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie prace konserwacyjne wałów na rzekach. Poprawiono również stan rowów przy ciekach wodnych, a teren został uporządkowany. Dodatkowo, na rzece Serafa w Bieżanowie oddano do użytku przeciwpowodziowy zbiornik retencyjny, regulujący nadmierny dopływ wód, który w sytuacji kryzysowej miałby zatrzymać przepływ rzeki. Przedstawione informacje wskazują na działania podjęte w celu zapewnienia bezpieczeństwa w zakresie odwodnienia terenu.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >