Blokowe głosowanie poprawek

Podczas nocnego posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka poprawki opozycji do ustawy o Sądzie Najwyższym zostały ujęte w bloki i odrzucone. Opozycja zarzuca, że nie było dyskusji nad tymi poprawkami i nie powinny one być głosowane blokowo. Stanisław Piotrowicz, przewodniczący komisji, odpiera te zarzuty argumentem, że PO postąpiła tak samo w poprzedniej kadencji z poprawkami Ruchu Palikota.

Sprawdzone wypowiedzi

Stanisław Piotrowicz

W poprzedniej kadencji Sejmu, wtedy kiedy był jeszcze Ruch Palikota, chcieli również zablokować prace parlamentu i zgłosili na forum plenarnym kilka tysięcy poprawek i pan Grzegorz Schetyna, ówczesny marszałek Sejmu, załatwił to wszystko jednym głosowaniem. Też była wrzawa i dziwię się tej hipokryzji, że gdy kiedyś Platforma Obywatelska w ten sposób zrealizowała prawo, dziś ma pretensje do innych. Ja się od nich tego nauczyłem.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Podczas procedowania projektu ustawy budżetowej na rok 2013 poseł Ruchu Palikota Sławomir Kopyciński złożył 5899 poprawek, każda z nich zmniejszała wydatki w części  43 – Wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne na Fundusz Kościelny i zwiększała w części  83 – Rezerwy celowe na utworzenie nowej pozycji pt. „Finansowanie zabiegów in-vitro”. Poprawki różniły się od siebie kwotą przeniesioną z Funduszu Kościelnego, każda o kilka tysięcy złotych.

Posłanka PO Izabela Katarzyna Mrzygłocka zgłosiła jednak poprawkę, która czyniła bezcelowym głosowanie poprawek posła Kopycińskiego. Zakładała ona utworzenie rezerwy celowej w innej części budżetu o nazwie “Fundusz Kościelny” i przeniesienie tam kwoty przeznaczonej na Fundusz Kościelny w części 43 budżetu. Przez to, jak stwierdziła komisja, poprawki posła RP stały się bezprzedmiotowe, bo nie istniał już punkt budżetu, do którego zostały zgłoszone.

Komisja zarekomendowała przyjęcie poprawki poseł Mrzygłockiej i odrzucenie poprawek posła Kopycińskiego. Na posiedzeniu plenarnym została przyjęta poprawka nr 31 tworząca rezerwę celową “Fundusz Kościelny” i nie głosowano już poprawek nr 32 przenoszących kwotę do funduszu celowego “Finansowanie zabiegów in-vitro”.

Marszałkiem Sejmu podczas głosowania tej ustawy w VII kadencji Sejmu była Ewa Kopacz. Grzegorz Schetyna był marszałkiem w poprzedniej VI kadencji Sejmu.

W związku z tym, że Stanisław Piotrowicz odnosi się do sytuacji blokowego głosowania dużej ilości poprawek i przywołuje sytuację sprzed lat, w której tak samo na forum plenarnym miało odbyć się głosowanie, a przez to wprowadza w błąd poprzez porównywanie sytuacji od siebie odmiennych, wypowiedź uznajemy za manipulację.

*Dwa ostatnie zdania cytowanej wypowiedzi zostały przytoczone, aby przybliżyć kontekst wypowiedzi.

 

Share The Facts
Stanisław Piotrowicz
przewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka


W poprzedniej kadencji Sejmu, wtedy kiedy był jeszcze Ruch Palikota, chcieli również zablokować prace parlamentu i zgłosili na forum plenarnym kilka tysięcy poprawek i pan Grzegorz Schetyna, ówczesny marszałek Sejmu, załatwił to wszystko jednym głosowaniem.

  

1

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >