Co dzieje się w Holandii?

16 kwietnia w Turcji ma odbyć się referendum konstytucyjne, w którym obywatele zdecydują czy chcą zmiany ustroju państwa na prezydencki. W związku ze zbliżającym się głosowaniem tureccy ministrowie jeżdżą do państw z dużą mniejszością turecką i starają się przekonywać na wiecach do zagłosowania w referendum. W wielu krajach wiece się nie odbyły, w Niemczech decydowały o tym władze lokalne, a w Holandii doprowadziło to do poważnego konfliktu na linii Turcja – Holandia. Wizytę na wiecu miał złożyć turecki minister Mevlut Cavusoglu jednak jego holenderski odpowiednik na stanowisku ministra spraw zagranicznych zakomunikował, że nie zostanie mu udzielona pomoc przy organizacji wizyty. W sobotę premier Holandii poinformował, że tureckiemu ministrowi cofnięto prawo do lądowania na terenie Holandii. Po zdecydowanym sprzeciwie turecki rząd wysłał do Holandii minister ds. rodziny Fatmę Betul Sayan, która została zatrzymana przed konsulatem. Odmówiła opuszczenia kraju, a po kilku godzinach została odeskortowana do granicy z Niemcami. Tego samego dnia pod konsulatem wybuchły zamieszki, aresztowano 12 osób. Kolejnego dnia również odbyły się tureckie demonstrację. Do sytuacji w Holandii oraz w innych krajach odniósł się dzisiejszy gość 24pytania w PR24, Marek Jurek jednak pomylił liczbę Turków mieszkających w Holandii z liczbą Turków uprawnionych do głosowania w kwietniowym referendum.

 

Sprawdzone wypowiedzi

Marek Jurek

W Holandii mieszka ćwierć miliona Turków.

Na terenie Holandii jest ćwierć milionowa mniejszość Turecka.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Według danych opublikowanych przez Holenderski Główny Urząd Statystyczny w Holandii w 2016 roku mieszkało 397 471 Turków. Wielkość mniejszości tureckiej w Holandii stale rośnie. W 1996 roku państwo Beneluksu zamieszkiwało 271 514 Turków. W ciągu 9 lat mniejszość powiększyła się o kolejne 87 322 osób. Był to okres największego wzrostu, ponieważ w ciągu ostatnich 11 lat do Holandii przybyło niecałe 40 tys. W 2016 roku w Holandii osiedliło się jedynie 916 Turków.

Jak podaje rmf24.pl Holenderskie media szacują liczbe Turków uprawnionych do głosowania w Tureckim referendum na 240 tys. Jednak w związku z tym, że nie jest to cała mniejszość turecka i nie ma oficjalnych danych potwierdzających ilu Turków jest uprawnionych do głosowania w referendum, które odbędzie się 16 kwietnia.

W 2016 r. w Holandii mieszkało 16,979 mln. ludzi, poza Turkami największymi mniejszościami są Marokańczycy – 385 tys. i Surinamczycy – 349 tys.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >