Czy coraz więcej Polaków jest przeciwko reformie edukacji?

W czwartkowy poranek (9. lutego) Barbara Dolniak udzieliła wywiadu w Kwadransie politycznym. Rozmowa rozpoczęła się od tematu ewentualnego odwołania za protest w Sejmie wicemarszałek Sejmu. Posłanka .Nowoczesnej stwierdziła iż w jej opinii temat ten przeszedł już do historii gdyż na prezydium Sejmu nie było o tym mowy.Wywiad dotyczył również między innymi sytuacji politycznej w partii .Nowoczesna, efektów programu 500+ oraz zapowiedzianej reformy sądownictwa.

W rozmowie została poruszona również kwestia reformy edukacyjnej a mianowicie zaangażowania .Nowoczesnej w akcję zbierania podpisów pod wnioskiem referendalnym w tej sprawie. Sama inicjatywa referendum została stworzona przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, który w dniu podpisania ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę, ogłosił zainicjowanie ruchu na rzecz przeprowadzenia referendum z inicjatywy obywateli w sprawie nowego ustroju szkolnego i reformy oświaty. 31. stycznia ZNP przedstawił pytanie referendalne, pod którym będzie zbierał podpisy, brzmiące: Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku? Tego dnia został ogłoszony również piętnastoosobowy komitet referendalny , w którego skład wchodzą między innymi parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej, .Nowoczesnej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Pomysł zorganizowania referendum został poparty również przez Razem, Inicjatywę Polska, OPZZ, jak również przedstawicieli ruchu „Rodzice przeciwko reformie edukacji” i „Koalicji NIE dla chaosu w szkole”, w skład której wchodzą: Obywatele dla Edukacji, Przestrzeń dla Edukacji, Stowarzyszenie Rodzice dla Edukacji, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Edukacji Niepublicznej, Komitet Obrony Edukacji, Społeczny Monitor Edukacji i eksperci z Evidence Institute.

Zgodnie z ustawą z dnia 14 marca 2003 r. o referendum  ogólnokrajowym aby referendum się odbyło komitet musi uzbierać conajmniej 500 tys. podpisów pod wnioskiem oraz uzyskać zgodę Sejmu.

Wicemarszałek Barbara Dolniak w wywiadzie dla TVP1 stwierdziła, że reforma edukacji Anny Zalewskiej cieszy się coraz mniejszym sondażowym poparciem wśród Polaków. Wypowiedź została poddana naszej weryfikacji.

Sprawdzone wypowiedzi

Barbara Dolniak

Proszę zważyć jak zmieniają się te proporcje, [zwolenników i przeciwników reformy edukacji] coraz więcej rodziców, coraz więcej osób jest przeciwna.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Zespół Demagog dotarł do 8 sondaży ogólnokrajowych, w których respondenci odpowiadali na pytania dotyczące reformy edukacji lub samej likwidacji gimnazjów. Dostępne sondaże zostały przeprowadzone między lipcem 2016 roku a lutym 2017 roku.

Najwcześniejszy sondaż został zrealizowany dla Dziennika Gazety Prawnej przez panel badawczy Adriana w lipcu 2016 roku. Na stronie internetowej DGP możemy przeczytać, że niemal połowa Polaków pozytywnie ocenia pomysł zmian w edukacji proponowanych przez resort edukacji, a ponad połowa jest za likwidacją gimnazjów.

Między 5 a 10 sierpnia ubiegłego roku został przeprowadzony sondaż przez TNS, w którym 45% respondentów zadeklarowało się jako zwolennicy likwidacji gimnazjów a 33% jako jej przeciwnicy.

Kolejny sondaż w tej tematyce odbył się między 10 a 11 października ubiegłego roku na zlecenie se.pl przez Instytut Badań Pollser. Respondenci odpowiadali w nim na pytanie: „Który z poniższych systemów edukacji jest według Ciebie lepszy?” Za proponowanym systemem (8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum) opowiedziało się 57% badanych. Natomiast za obecnym systemem (6-letnia podstawówka, 3-letnie liceum) 32%.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych między 21 a 22 października 2016 roku przeprowadził sondaż na zlecenie Radia ZET. 47,7% badanych uważało w nim, że wprowadzone zmiany będą korzystne a 48,3% Polaków źle oceniło zapowiedzianą reformę edukacji.

Kolejne badanie odbyło się 28. listopada ubiegłego roku na zlecenie RMF FM i zostało przeprowadzone przez MilwardBrown. Badani odpowiedzieli w nim na pytanie: „Jak ocenia Pan/i reformę edukacji i związaną z nią likwidację gimnazjów- proponowaną przez minister Annę Zalewską”. W sondażu 39% okazało się być za reformą, z kolei 42% Polaków to przeciwnicy zapowiedzianej reformy.

Między 21 a 22 grudnia zostało zrealizowane badanie opinii przez tę samą placówkę dla TVN i TVN24. W sondażu 48% badanych Polaków określiło się jako zwolennicy likwidacji gimnazjów w ramach wprowadzonej reformy edukacji a 44% jako tego przeciwnicy.

Niemal w tym samym czasie oko.press opublikował sondaż IPSOS, z którego wynika iż zdecydowani zwolennicy reformy to 32% badanych a przeciwnicy to 31% badanych (w badaniu 27% ankietowanych wybrało wariant mówiący o tym, że reforma powinna zostać przesunięta o rok i przedyskutowana.

Najnowszy sondaż dotyczący reformy edukacji odbył się na początku lutego bieżącego roku, a ankietowani odpowiadali w nim na pytanie zgodne z ujawnionym przez ZNP pytaniem jakie znajdzie się w obywatelskim wniosku o ogólnopolskie referendum: „Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?” W sondażu IQS, przeprowadzonym na zlecenie Rzeczpospolitej, za reformą zagłosowało 42% ankietowanych a przeciw reformie zagłosowało 37% ankietowanych.

Wypowiedź należy uznać za manipulację, ponieważ z ogólnodostępnych badań opinii społecznej nie wynikają takie wnioski jakie w swojej wypowiedzi formułuje Barbara Dolniak. Ponadto dostępne sondaże nie są wymiernym wskaźnikiem zmian tendencji popierania przez Polaków reformy edukacji gdyż były przeprowadzana przez różne sondażownie, a pytania w nich zawarte niekiedy różniły się od siebie i dotyczyły różnych aspektów reformy.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >