Czy PiS ma większe poparcie niż w wyborach w 2005 roku?

Zbigniew Konwiński był Gościem Poranka w TVP Info. W programie poseł Platformy Obywatelskiej skomentował odtajnienie akt zgromadzonych w IPN, odtajnienie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych notatki z 2008 roku oraz odniósł się do poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości wskazywanego przez sondaże.

Sprawdzone wypowiedzi

Zbigniew Konwiński

Prawo i Sprawiedliwość mimo, że ma wysokie stosunkowo notowania w tej chwili to nie ma tej premii za zwycięstwo, nie ma wyższego poparcia niż miało w wyborach 2015 roku.

Wybierz wartość Ukryj uzasadnienie

Najbardziej aktualnym sondażem jest sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) przeprowadzony 22 stycznia 2017 na zlecenie Rzeczypospolitej. Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości zadeklarowało 38% badanych. Poparcie na tym poziomie przekładałoby się, według prognozy, na 232 mandaty.

W innym styczniowym badaniu (16/01/2017), tym razem autorstwa CBOS, swoje poparcie dla PiS wyraziło 37% ankietowanych.

Jeśli porównamy poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wyrażone w najnowszych sondażach z wynikami tej partii osiągniętymi w wyborach parlamentarnych z 2015 roku okazuje się, że są one niemal identyczne. Jak wynika z raportu Państwowej Komisji Wyborczej, na listę nr 1 zgłoszoną przez Komisję Wyborczą Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 37,58% wyborców, co przełożyło się na 235 mandatów. W związku z tym powyższa wypowiedź została uznana za prawdziwą.v

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >