Czy Polska ma najdrożej wybudowane autostrady w Europie?

Prezes Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej w Nidzicy poruszył m.in. temat rozwoju infrastruktury w Polsce. Stwierdził przy tym, że w naszym kraju koszt budowy autostrady należy do jednego z najwyższych w Europie.

Sprawdzone wypowiedzi

Jarosław Kaczyński

Ta polityka będzie przynosiła tylko i wyłącznie straty, bo nawet jeżeli ta władza się chwali, że coś tam zostało zbudowane, to zostało zbudowane na takiej zasadzie, że autostrady w Polsce są jednymi z najdroższych – a może najdroższymi – w Europie.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w lutym 2013 roku opublikowała informację, z której możemy dowiedzieć się, że średni koszt kilometra budowanej w Polsce autostrady wynosi 9,6 mln euro, a europejska średnia wynosi 10 mln euro. Z dołączonej tabeli wynika, że nie jest to najwyższy koszt w porównaniu z kosztami ponoszonymi w wybranych krajach europejskich. Przykładowo, wyższe koszty ponosi Irlandia (10 mln), Węgry (11,87 mln), Austria (12,87 mln), Norwegia (18 mln), czy Holandia (50 mln).

Temat ten porusza także raport PwC – „Budowa dróg w Polsce”. Podobnie jak GDDKiA wycenia koszt budowy 1 km autostrady w Polsce (9,61 mln euro) i Europie (9,4 mln euro). Jednocześnie wskazuje na stałą tendencję spadkową – od 2008 do 2013 roku koszty budowy spadły o 36%.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >