Czy za rządów ministra Mariusza Błaszczaka wykrywalność przestępstw zwiększyła się?

Mariusz Błaszczak był gościem programu Sygnały Dnia PR1 we wtorkowy poranek. Polityk odnosił się do zarzutów stawianych mu przez domagających się jego dymisji posłów, którzy zapowiedzieli wniosek o wotum nieufności dla ministra. Jako swoje największe sukcesy wymienił między innymi program modernizacji służb mundurowych, przywracanie posterunków policji, a także zmniejszenie liczby przestępstw i zwiększenie ich wykrywalności.

Chociażby wczoraj na warszawskim Mokotowie dzielnicowi zatrzymali złodziei, którzy w sposób bardzo perfidny napadli na właściciela kantoru – dzielnicowi, którzy patrolowali swoją dzielnicę. Widać zmianę

– mówił Mariusz Błaszczak.

Sprawdzone wypowiedzi

Mariusz Błaszczak

Odkąd jestem ministrem, zwiększyła się wykrywalność, zmniejszyła się liczba przestępstw.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Statystyki na temat liczby przestępstw oraz dane dotyczące ich wykrywalności, także w zależności od rodzaju przestępstwa, udostępnia Polska Policja. Z zestawienia „Przestępstwa ogółem wg jednostek podziału administracyjnego kraju – przestępstwa stwierdzone, przestępstwa wykryte, % wykrycia”, publikowanego raz do roku wynika, że w 2016 r. wykrywalność przestępstw wyniosła 66,5%. Jest to wynik o 1,8 p.p. wyższy niż w 2015 r. i o 1,3 p.p. wyższy niż w 2014 r. Policja podała również statystyki dotyczące pierwszego kwartału 2016 r. – był to pierwszy pełny kwartał urzędowania ministra. Od stycznia do marca 2016 r. wykryto o 3,2% sprawców przestępstw więcej niż w okresie styczeń-marzec 2015 r. W pierwszym kwartale 2016 r. wskaźnik wyniósł 52,0%, natomiast w analogicznym okresie 2015 r. wynosił 48,7%.

W 2016 r. zmniejszyła się również liczba przestępstw – wyniosła ona 748 464; w roku poprzednim było ich ponad 50 tysięcy więcej. Wypowiedź uznajemy za prawdziwą, warto jednak zauważyć, że liczba przestępstw maleje nieustannie od 2011 r.

Share The Facts
Mariusz Błaszczak
minister MSWiA


Odkąd jestem ministrem, zwiększyła się wykrywalność, zmniejszyła się liczba przestępstw.

 

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >