Debata polityczna Jedynki: sprawy budżetowe

9 czerwca na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia mieliśmy okazję posłuchać debaty dotyczącej szeroko pojętych spraw budżetowych Polski.

W debacie uczestniczyli: Artur Gierada (PO), Henryk Kowalczyk (PiS), Ryszard Zbrzyzny (SLD), Mieczysław Kasprzak (PSL) i Andrzej Romanek (klub parlamentarny Zjednoczona Prawica). Posłowie rozmawiali m. in. o planowanych podwyżkach w sektorze państwowym, o płacy minimalnej a także o problemach, z jakimi boryka się polska administracja. Nie bez echa przeszła wygrana Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich.

Zapraszamy do sprawdzenia wiedzy posłów na temat polskiej ekonomii! #factcheck

Sprawdzone wypowiedzi

Henryk Kowalczyk

Wracając do tej procedury nadmiernego zadłużenia, to oczywiście jeszcze to nie jest decyzja [KE], to jest dopiero opinia dotycząca zdjęcia z Polski procedury nadmiernego zadłużenia.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Komisja Europejska zarekomendowała zdjęcie z Polski procedury nadmiernego deficytu. Natomiast decyzję w tej sprawie podejmie dopiero Rada Unii Europejskiej na posiedzeniu w dniu 19 czerwca 2015 roku.

Henryk Kowalczyk

(…) prawie całe dwie kadencje najpierw Platforma z PSL-em wepchnęła nas w tą procedurę nadmiernego zadłużenia w 2009 roku, no i właściwie przez wszystkie lata byliśmy w tej procedurze, no, ubiegły rok…

Prawda Ukryj uzasadnienie

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski została rozpoczęta 7 lipca 2009 roku w okresie funkcjonowania koalicji rządowej Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Jednocześnie nie podlega ocenie opinia czy wejście do procedury jest skutkiem działań podejmowanych przez tę koalicję.

Andrzej Romanek

Niestety, jest ona [polska administracja] ogromna, ponad 400 tysięcy osób (…)

Prawda Ukryj uzasadnienie

Wg raportu GUS Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2014 r. (s. 53) w dniu 31 grudnia 2014 r. w administracji publicznej pracowało 444 040 osób, przeciętne zatrudnienie wyniosło zaś 426 433 osoby.

Mieczysław Kasprzak

(…) przeciętne wynagrodzenie dzisiaj to już jest 4100 chyba za kwiecień, jak pamiętam (…)

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z danymi GUSu, średnie wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2015 roku wyniosło 4054,89 zł.

Artur Gierada

(…) bo przypomnę, że 2007 rok to jest 936 złotych pensja minimalna, jak właśnie Platforma Obywatelska przejmowała władzę w naszym kraju.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Prawdą jest, że w 2007 roku Platforma Obywatelska wygrała wybory parlamentarne i formowała rząd.

Tak jak mowi A. Gierada, wynagrodzenie minimalne w 2007 roku wynosiło właśnie 936 złotych.

Ryszard Zbrzyzny

Za rządów Platformy Obywatelskiej ludzi żyjących poniżej poziomu egzystencji w Polsce przybyło prawie milion. (…) Jest to dokładnie 750 tysięcy osób żyjących więcej poniżej poziomu egzystencji.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Powołując się na badanie Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące ubóstwa ekonomicznego w Polsce w roku 2014, możemy zaobserwować na pierwszym wykresie w tym raporcie wzrost odsetka ludzi żyjących poniżej minimum egzystencjalnego w 2014 r. względem roku zakończenia V kadencji Sejmu w 2007 r. (w której partią sprawującą władzę było Prawo i Sprawiedliwość) o 0,8 punkta procentowego.

Poniżej znajduje się informacja, że ludzi żyjących w tak trudnych warunkach ekonomicznych było w 2014 r. ok. 2,8 miliona, co stanowi 7,4 procent. W 2007 r. było to 6,6 procent.

Wyliczając prostą proporcję uzyskujemy następujący wynik: 2,5 miliona ludzi poniżej poziomu egzystencji w 2007 r. Wyliczenie to jest zgodne z danymi prezentowanymi przez GUS. Wg raportu Pomoc społeczna w Polsce w latach 2005-2009, w roku 2007 w Polsce stan ludności wynosił 38 115 641. 6,6 procent z tej liczby to dokładnie 2 515 632. Oznacza to, że nastąpił wzrost liczby Polaków żyjących poniżej minimum egzystencji o prawie 0,3 miliona, czyli 300 tysięcy, co nie zgadza się z kwotą podaną przez R. Zbrzyznego.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >