Donald Tusk, człowiek Rosji w Warszawie?

Przy okazji omawiania zmiany w stosunkach polsko-rosyjskich Andrzej Duda wspomniał, iż Donald Tusk był w Rosji określany mianem „naszego człowieka w Warszawie”. Abstrahując od przesłania słów kandydata, my sprawdziliśmy czy te słowa faktycznie padły.

Sprawdzone wypowiedzi

Andrzej Duda

Rosjanie pisali o Donaldzie Tusku „nasz człowiek w Warszawie”

 

Prawda Ukryj uzasadnienie

Portal gazeta.ru opublikował w lutym 2008 r. artykuł o Donaldzie Tusku zatytułowany “Nasz człowiek w Warszawie”.

Artykuł dotyczył pierwszej od 2001 r. wizyty polskiego premiera w Moskwie. Stanowi on skrótowe podsumowanie stosunków polsko-rosyjskich. Autorzy podkreślali, iż pod rządami braci Kaczyńskich relacje bilateralne uległy ochłodzeniu. Natomiast po dojściu do władzy Donalda Tuska, rząd polski prezentuje bardziej ugodowe stanowisko. Zdaniem dziennikarzy gazeta.ru dzięki D. Tuskowi pojawiła się szansa na przełom we wzajemnych relacjach, ponieważ normalizacja stosunków z Rosją stanowiła jedną z jego obietnic wyborczych. Na potwierdzenie powyższych twierdzeń artykuł przytacza słowa D. Tuska z wywiadu dla agencji Interfax, w którym podkreślił on, aby “traktować poważnie jego cel – polepszenie stosunków polsko-rosyjskich”. Zdaniem autorów w  zamian za bardziej kompromisową postawę Rosji względem umiejscowienia elementów tarczy rakietowej NATO w Polsce oraz zakończenia embarga na polskie produkty, D. Tusk miałby zrezygnować z weta w kwestii negocjacji UE-Rosja.

Portal gazeta.ru jest 29 najbardziej popularną stroną internetową w Rosji i wyprzedza między innymi vesti.ru (strona informacyjna popularnego kanału telewizyjnego Rosja 24), jak i portal Russia Today. Stronę Gazeta.ru odiwedza codziennie około miliona użytkowników.

 

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >