Elżbieta Rafalska w Polityce przy kawie

Minister Rodziny, Pracy i Polityki społecznej była gościem w programie Polityka przy kawie. Wypowiadała się na temat programu „Rodzina 500+”, który wchodzi w życie 1 kwietnia.

Sprawdzone wypowiedzi

Elżbieta Rafalska

2mln 700 tys. rodzin będzie uprawnionych do tego świadczenia.(Rodzina 500+)

Prawda Ukryj uzasadnienie

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z programu Rodzina 500+ ok. 2,7mln. rodzin może skorzystać z pomocy.

Elżbieta Rafalska

3mln 700 tys. polskich dzieci ma szansę na wsparcie z tego systemu.(Rodzina 500+)

Prawda Ukryj uzasadnienie

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ponad 3,7 mln dzieci może zostać objętych wsparciem w ramach świadczenia wychowawczego 500 zł.

Najwięcej z nich mieszka obecnie w województwach: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

Elżbieta Rafalska

Robił to poprzedni rząd(korzystał z środków Funduszu Rezerwy Demograficznej) który niemalże 20mld w ciągu 5 lat wykorzystał by zasilić Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

FRD  został utworzony w 2002 r.  jako państwowy rezerwowy fundusz emerytalny mający zabezpieczyć środki na wypłacanie emerytur w przypadku gdy będzie mniej osób pracujących i płacących składki, od tych pobierających świadczenia. Środki zgromadzone w FRD nie mogły być wykorzystane przed upływem 2009 r.

Już w 2010  rozporządzeniem Rady Ministrów wykorzystano 7,5 mld zł z FDR na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego wynikającego z przyczyn demograficznych. W 2011 były to 4 mld zł., w 2012 wykorzystano 2 887 000 tys zł., a w 2013 2,5 mld zł., czyli w sumie ok 16,9 mld zł.

Wypowiedź została zakwalifikowana jako manipulacja ponieważ rzeczywiście rząd PO-PSL korzystał z środków Funduszu Rezerwy Demograficznej jednak nie było to 20 mld w 5 lat.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >