Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia

Minister Jarosław Gowin był gościem audycji Sygnały dnia w Polskim Radiu. Wypowiadał się na tematy obecne w bieżącej polityce m.in. odniósł się do projektu sieci szpitali przedstawionego przez Konstantego Radziwiłła. Mówił o swoich wątpliwościach co do projektu i o wzorach do naśladowania, którym w jego ocenie może być Macedonia.

Sprawdzone wypowiedzi

Jarosław Gowin

Jest jeden kraj, gdzie w rankingach, takich europejskich rankingach satysfakcji ze służby zdrowia w ostatnich latach nastąpił skok…nastąpiła skokowa poprawa. Tym krajem jest Macedonia (…) zrobiła prostą rzecz – zinformatyzowała służbę zdrowia i natychmiast pojawiła się bardzo odczuwalna dla pacjentów poprawa.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z raportem Euro Health Consumer Index(Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia), który zajmuje się oceną służby zdrowia w krajach Europy pod kątem jej przyjazności i przydatności dla pacjenta. Macedonia w 2014 r. awansowała w rankingu z 27 na 16 miejsce i była to największa dotychczas odnotowana poprawa notowań. W dużej mierze stało się to dzięki wyeliminowaniu kolejek poprzez możliwość zapisywania się na wizyty w serwisie internetowym. Ranking Macedonii w ciągu jednego roku zmienił się z 555 punktów na 700 (maksymalnie można osiągnąć 1000). W najnowszym rankingu ma 699 punktów jednak spadła na 20 miejsce przez poprawę sytuacji w innych krajach.

Polska w rankingu zajmuje 31 miejsce na 35 notowanych krajów z 564 punktami.

bez-nazwy

Twórcy raportu biorą pod uwagę wiele czynników odnoszących się do służby zdrowia w poszczególnych krajach m.in. czasy oczekiwania na wizytę, wyniki leczenia, zapobieganie chorobom czy dostęp do leków.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >