Factcheck Energetyka

W ostatniej odsłonie #FactcheckEnergetyka sprawdzamy dziś wypowiedzi byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z konferencji POWERPOL.

Sprawdzone wypowiedzi

Jerzy Buzek

Aż 4,6 mln Polaków ma trudności z opłaceniem swojego codziennego zużycia energii – na oświetlenie, gotowanie, używanie lodówek czy pralek, ale przede wszystkim – na ogrzanie wody i mieszkania.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Z pochodzących z 2015 roku informacji Obserwatorium Ubóstwa Energetycznego działającego przy Komisji Europejskiej, w którym uwzględniono dane tzw. “ubóstwa energetycznego”, wynika że na pytanie:

 „Czy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy gospodarstwo domowe miało zaległości, tj. nie było w stanie zapłacić na czas z powodu trudności finansowych związanych z rachunkami za usługi komunalne (ogrzewanie, prąd, gaz, woda itp.) dla głównego mieszkania?”

 8,8% Polaków udzieliło odpowiedzi twierdzącej.

Z kolei na pytanie:

„Czy twoje gospodarstwo domowe stać na utrzymanie odpowiedniego poziomu ciepła?”

9,3% Polaków przyznało, że nie jest w stanie tego zrobić.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2015 roku ludność Polski wynosiła około 38,4 mln. Oznacza to, że około 3,4 mln osób miało zaległości z opłacaniem rachunków, a 3,6 mln osób nie mogło sobie pozwolić na utrzymanie odpowiedniego poziomu ciepła w gospodarstwie domowym.

Dane te o około 1 mln różnią się z podanymi przez J. Buzka. W związku z tym, uznajemy wypowiedź za fałszywą.

 

Krzysztof Tchórzewski

Wprowadziliśmy taryfę antysmogową na ogrzewanie elektryczne.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Ministerstwo Energii wprowadziło taryfę antysmogową w rozporządzeniu z dnia 29 grudnia 2017 roku dotyczącego szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną, które weszło w życie 30 grudnia 2017 roku.

Na podstawie rozporządzenia spółki dystrybucyjne powinny wprowadzić nową taryfę nie wcześniej niż 31 stycznia 2018 roku.

W ramach taryfy cena prądu ma być niższa między godziną 22:00 a 6:00. Jednak by móc skorzystać z tej taryfy trzeba zużyć więcej prądu w nocy niż w analogicznym okresie zeszłego roku (§6 pkt. 6).

Z taryfy antysmogowej mogą skorzystać osoby indywidualne. Na stronie internetowej ministerstwa energii czytamy, że taryfa kierowana jest dla tych, którzy wykorzystują lub chcą wykorzystywać energię elektryczną do ogrzewania oraz dla właścicieli samochodów elektrycznych.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >