Fałsz i manipulacja w wywiadzie posła Adama Szłapki

Po głośnym w mediach wyjeździe sylwestrowym lidera .Nowoczesnej Ryszarda Petru, podczas trwającego w Sejmie protestu opozycji, sekretarz generalny tej partii Adam Szłapka w programie Gość Radia ZET musiał mierzyć się z pytaniami dotyczącymi tego wydarzenia. Ponadto rozmowa dotyczyła ujawnienia przez prasę sprawy pieniędzy ze zbiórek publicznych KOD, które trafiały do firmy Mateusza Kijowskiego i jego żony. Poza tym Adam Szłapka odpowiadał również na pytania dotyczące relacjach pomiędzy partiami opozycyjnymi. Poseł komentował między innymi wypowiedzi niektórych członków Kukiz’15.

Sprawdzone wypowiedzi

Adam Szłapka

Konrad Piasecki: [Marszałek Stanisław Tyszka] w swoim radykalizmie jest również antypisowski.

Adam Szłapka: [Stanisław Tyszka] jako najbliższy doradca Jarosława Gowina i członek zarządu partii Polska Razem Jarosława Gowina, nie jestem przekonany.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Stanisław Tyszka, obecnie poseł klubu Kukiz’15, od grudnia 2013 do jesieni 2014 był członkiem zarządu Polski Razem Jarosława Gowina, jednak w tej chwili nie piastuje w tej partii już żadnej funkcji.

Wypowiedź została uznana za manipulację, ponieważ w swojej wypowiedzi Adam Szłapka sugeruje, że Stanisław Tyszka wciąż pełni funkcję w zarządzie partii Jarosława Gowina.

Adam Szłapka

Ponad ⅓ klubu Kukiz’15 głosowała za utrzymaniem pani minister [Anny Zalewskiej]

Fałsz Ukryj uzasadnienie

W dniu 4 listopada 2016 odbyło się głosowanie nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec minister edukacji narodowej, Anny Zalewskiej, złożonym przez posłów Platformy Obywatelskiej. W celu przegłosowania wniosku o wotum nieufności wymagane jest osiągnięcie większości ustawowej, co oznacza, że posłowie zarówno głosujący przeciwko takiemu wnioskowi jak i posłowie wstrzymujący się od głosu przyczyniają się do jego odrzucenia.

Na 36 członków klubu Kukiz’15 głosowało 34, z czego 2 opowiedziało się za wnioskiem, 21 przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że za utrzymaniem na stanowisku minister Anny Zalewskiej głosowało 32  z 34 biorących udział w głosowaniu posłów Kukiz’15.

Wypowiedź została uznana za fałszywą, ponieważ znacząco więcej posłów klubu Kukiz’15 głosowało za utrzymaniem na stanowisku ministra edukacji narodowej Anny Zalewskiej.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >