Grzegorz Braun w PR1

Niezależny kandydat na Prezydenta RP Grzegorz Braun był gościem Sygnałów Dnia Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Sprawdzone wypowiedzi

Grzegorz Braun

Mamy w Polsce  10 i pół mniej więcej tysiąca parafii.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Na podstawie strony 193 Rocznika Statystycznego Rzeczypospolitej Polski z roku 2014, dowiadujemy się iż w roku 2013 doliczono się 10 204 parafii rzymskokatolickich.

Są to najbardziej aktualne dane i na ich podstawie możemy uznać, iż podana liczba przez Pana Brauna mieści się w granicach akceptowalności, stąd wypowiedź jest sklasyfikowana jako prawdziwa.

Grzegorz Braun

Polacy są w tej chwili najbardziej gruntownie rozbrojonym narodem w Europie.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Z raportu szwajcarskiej organizacji Small Arms Survey Polacy istotnie należą do najbardziej rozbrojonych narodów nie tylko w Europie, ale i na świecie: w Polsce na 100 mieszkańców przypada statystycznie 1,3 jednostki broni palnej (raport dotyczy broni palnej w rękach osób cywilnych, dane na rok 2007), co jest wynikiem nawet kilkudziesięciokrotnie mniejszym w stosunku do niektórych państw europejskich.

Nie jest jednak prawdą że jesteśmy najbardziej rozbrojonym narodem w Europie – jeszcze niższy wynik mają ex aequo Litwa i Rumunia, który wynosi 0,7 jednostki broni na 100 mieszkańców.

Grzegorz Braun

Nie było by mnie tutaj gdyby nie blisko 130 tysięcy podpisów zebranych przez naszych rodaków w kraju i za granicą.

Nieweryfikowalne Ukryj uzasadnienie

Państwowa Komisja Wyborcza nie podaje całkowitej liczby poprawnie złożonych podpisów pod kandydaturą na urząd prezydenta RP – sprawdza tylko, czy zostało osiągnięte minimum niezbędne do zarejestrowania kandydata, tzn. 100 tys. podpisów. Wobec tego podawana całkowita ilość uzyskanych podpisów przez danego kandydata ma charakter deklaratywny, niesprawdzalny.

 Cytat z Informacji o zasadach przyjmowania zgłoszeń i kandydatów na Prezydenta RP przez PKW w wyborach zarządzonych na dzień 10 maja 2015 r. (punkt 2):

“Sprawdzanie podpisów prowadzi się do chwili ustalenia, że liczba prawidłowo złożonych podpisów osiągnęła 100 000.”

 

Grzegorz Braun

Polacy płacą za gaz więcej niż ktokolwiek w tej części świata.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez portal Biznes Alert, nieprawdą jest, że Polska płaci najwyższą kwotę za tys. metrów sześcienny gazu „w tej części świata”.

Krajem, który kupuje gaz od Gazpromu, płacącym więcej od Polski jest Grecja z ceną 400 dolarów za tys. metrów sześciennych.

Jednocześnie odnotować należy, że w roku 2014 w stosunku do roku 2013 nastąpił spadek z 429 do 379 dolarów za tys. metrów sześciennych gazu.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >