Grzegorz Schetyna- Gość Radia Zet

Grzegorz Schetyna był gościem programu Moniki Olejnik. W wywiadzie poruszono kwestie współpracy z Ukrainą, której polityka historyczna wywołuje oburzenie niektórych środowisk. Poruszono kwestię przeprosin Ukraińskiego prezydenta za rzeź na Wołyniu. Grzegorz Schetyna stwierdził, że według niego ta kwestia „nadal pozostaje między nami”.

Ukraińska polityka historyczna swoją historią sięga 1991 r., kiedy to Ukraina, obok innych republik sowieckich, uzyskała niepodległość. W kwestii rozliczeń historycznych, dot. m.in. rzezi na Wołyniu, trudno jednoznacznie określić, czy doszło już do przeprosin.

Niemniej jedna miały miejsce wydarzenia, których celem było pojednanie obu narodów. 21 maja 1997 r. w Kijowie prezydenci obu krajów – Leonid Kuczma oraz Aleksander Kwaśniewski – wydali wspólne oświadczenie, w którym mówili:

W tym przekonaniu, my, Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy, postanawiamy wspólnie objąć patronat nad utrwalaniem idei porozumienia i pojednania polsko-ukraińskiego oraz przyszłość stosunków polsko-ukraińskich należy budować na prawie i sprawiedliwości oraz głębokim i szczerym porozumieniu i pojednaniu, pragnąc wspólnie przezwyciężać skomplikowane dziedzictwo polsko-ukraińskich losów.

Kolejnym elementem pojednania były obchody 60. rocznicy rzezi wołyńskiej. 11 lipca 2003 r. Aleksander Kwaśniewski oraz Leonid Kuczma, podczas uroczystości odbywających się w Pawliwce, podpisali oni wspólne oświadczenie O pojednaniu – w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu, w którym to pisali:

 Zważając na strategiczny charakter partnerstwa między oboma państwami, wychodząc z ogólnoeuropejskich demokratycznych wartości i ideałów, pragnąc uczynić wspólny wkład w rozbudowę nowej zjednoczonej Europy, kierując się zapisami uchwalonego w maju 1997 roku wspólnego oświadczenia o porozumieniu i pojednaniu, Ukraina i Polska nie zapominają o trudnych i bolesnych chwilach wspólnej przeszłości.

W 65. rocznicę rzezi na Wołyniu, obchody odbyły się 28 lutego 2009 r. na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim oraz prezydentem Wiktorem Juszczenką w Hucie Pieniackiej.

Jednoznacznie nie da określić się czy prezydent Ukrainy przeprosił za zbrodnię wołyńską, niemniej nie da się nie zwrócić uwagi na szereg wspólnych inicjatyw mających na celu pojednanie.

Problemem może być tu kwestia rozumienia samej rzezi wołyńskiej oraz samego konfliktu polsko-ukraińskiego przez obie strony. Prof. Grzegorz Motyka w wywiadzie dla portalu edukacyjnego IPN Pamięć, mówił:

Po stronie ukraińskiej najbardziej rozpowszechniony jest pogląd – który moim zdaniem jest wręcz nieoficjalną linią polityki historycznej państwa ukraińskiego – że doszło wówczas do polsko-ukraińskiej wojny, w której obie strony popełniały podobne, porównywalne pod względem etycznym zbrodnie. Tego typu ujęcie problemu jest dla strony polskiej nie do przyjęcia. Przyjęcie takiego stanowiska oznaczałaby bowiem postawienie znaku równości między zorganizowaną akcją eksterminacyjną a pojedynczymi wypadkami zbrodni wojennych. To zwyczajnie byłoby niezgodne z prawdą.

Sprawdzone wypowiedzi

Grzegorz Schetyna

Ale właśnie dokładnie nie, bo przecież ci, którzy wygrali, Francuzi, którzy wygrali, wygrali, no zostali wybrani do prowadzenia negocjacji, przecież to nie jest jeszcze sprawa ostateczna, też są właścicielami w PZL Okęcie, gdzie zatrudniani są ludzie, którzy produkują dla przemysłu lotniczego. No więc nie można być zakładnikiem tych nieprawdziwych informacji.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Obrony Narodowej oferta złożona przez konsorcjum „Program EC-725 CARACAL-POLSKA” została zakwalifikowana do sprawdzeń weryfikacyjnych, polegających na potwierdzeniu zadeklarowanych parametrów technicznych śmigłowca. Dopiero pozytywne zakończenie tego procesu pozwoli na rozstrzygnięcie postępowania na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla Sił Zbrojnych RP poprzez zawarcie umowy z producentem. Gdyby okazało się, że wstępnie wybrana oferta odbiega w rzeczywistości od zadeklarowanej, pozostaje możliwość zmiany dostawcy.

Na stronie internetowej PZL Okęcie wskazany jest następujący akcjonariat:

  • EADS CASA 77%

  • Skarb Państwa 18%

  • Akcje pracownicze 5%

Właścicielem większościowego pakietu akcji od 2001 roku jest EADS CASA – hiszpańska wytwórnia lotnicza będąca własnością spółki Airbus Military, należącej do całej grupy Airbus, podobnie jak Airbus Helicopters – tworzącej wskazane w postępowaniu konsorcjum.

Grzegorz Schetyna

Nie, mi się wydaje, że tu oferta była najważniejsza i jeśli chodzi o sumę, bo tam, ocenę i jeśli chodzi o też możliwości, bo proszę zobaczyć, że tak jak porównywano te możliwości niebojowych przecież śmigłowców, ale transportowych to ta oferta francuska jeśli chodzi o pojemność, o możliwości była najlepsza, największa. Więc dlatego mi się wydaje, że to miało też wpływ.

Prawda Ukryj uzasadnienie

W postępowaniu na dostawę wielozadaniowych śmigłowców dla polskiej armii złożono trzy oferty:

  • konsorcjum „Program EC-725 CARACAL-POLSKA” w składzie: Airbus Helicopters SAS i Heli Invest Sp. z o. o. Services S.K-A – śmigłowiec H225M Caracal (dawniej Eurocopter EC725)

  • konsorcjum w składzie: Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o. o., Sikorsky Aircraft Corporations, Sikorsky International Operations Inc. – śmigłowiec S-70i Black Hawk i S-70B Seahawk

  • Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” SA – śmigłowiec AgustaWestland AW149

Biorąc pod uwagę kryterium pojemności, liczby miejsc porównanie tych ofert wygląda następująco:

W związku z tym oferta francuskiego konsorcjum pod względem pojemności jest najlepsza. Wypowiedź należy uznać za prawdziwą.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >