Hanna Gronkiewicz-Waltz podsumowuje wybory samorządowe

W środowym Kontrwywiadzie RMF FM gościła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy opowiadała Konradowi Piaseckiemu o swojej trzeciej (i ostatniej) kadencji, a także o zmianach w Platformie Obywatelskiej po odejściu Donalda Tuska.

Sprawdzone wypowiedzi

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Ja sądzę, że takim największym dobrem dla warszawiaków jest kontynuowanie drugiej linii metra (…) To jest ostatni też moment, bo to jest infrastruktura środowiska, ten fundusz spójności to jest właśnie ten fundusz, który utracimy w następnym okresie budżetowania w Unii.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Polska będzie korzystać z Funduszu Spójności do końca roku 2020. Wypowiedź należy uznać za fałszywą, ponieważ do 2015 roku Polska wciąż będzie korzystać z Funduszu wyznaczonego przez budżet UE na lata 2007-2013. Ponadto program Infrastruktura i Środowisko to jeden z programów operacyjnych z perspektywy 2007-2013, ale nie jest on finansowany tylko i wyłącznie z Funduszu Spójności.

Przede wszystkim Polska w myśl zasady n+2 i n+3 obecnie oraz przez następny rok (2015) będzie korzystać jeszcze z dotacji unijnych na lata 2007-2013. W następnym okresie budżetowym, w latach 2014-2020, Polska będzie korzystać z Funduszu Spójności, jak dotychczas.

Po drugie, Fundusz Spójności jest przeznaczony na realizację projektów na poziomie całego kraju, a nie odrębnego regionu (np. budowa metra w Warszawie). Rozwojem regionów zajmuje się EFRR (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego). Z EFRR polskie regiony także będą korzystać  w programie na lata 2014-2020.

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Wygraliśmy w Radomiu, skąd Ewa Kopacz pochodzi, z PiS-em, na czym jej bardzo zależało – i to jest takie symboliczne zwycięstwo właśnie dla Ewy Kopacz.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Nie można więc mówić o całkowitym zwycięstwie Platformy Obywatelskiej w Radomiu.

Owszem, kandydat PO, Radosław Witkowski, uzyskał fotel prezydenta miasta. Jednak w wyborach do rady miasta Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 14 mandatów, przy całkowitej liczbie głosów ważnych 24 327, zaś Platforma tylko 12, przy całkowitej liczbie głosów ważnych 17 956.

Również w wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego, w okręgu 5., w którym jest Radom, PiS uzyskał w sumie 23 827 głosów, zaś PO 20 361.

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Jest takie nowe otwarcie, premier Ewa Kopacz ma 62 procent zaufania – Donald Tusk dawno nie miał takiego zaufania.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Rzeczywiście Ewa Kopacz cieszy się obecnie wyższym poparciem niż Donald Tusk.

CBOS co miesiąc publikuje badanie zaufania do polityków. Listopadowe wyniki pokazują, że Ewie Kopacz ufa 62% Polaków. Donald Tusk ostatni raz odnotował tak wysoki poziom zaufania społecznego w lutym 2009 roku.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >