Hanna Gronkiewicz-Waltz w Fakty po Faktach

Prezydent Warszawy była gościem redaktora Piotra Marciniaka na antenie TVN24. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim ostatniej kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w stołecznym ratuszu, jak i powracającego co jakiś czas tematu reprywatyzacji.

Sprawdzone wypowiedzi

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Warszawa, jak Estonia (…) mniej więcej ma taką wielkość [pod względem ludności].

Prawda Ukryj uzasadnienie

Wg. danych Banku Światowego Estonia jest zamieszkiwana przez 1314,5 tys. ludzi.

Natomiast, Warszawa liczy sobie 1739,6 tys. mieszkańców.

Hanna Gronkiewicz-Waltz posłużyła się w swojej wypowiedzi określeniem “mniej więcej”, co pozwala nam uznać stwierdzenie za prawdziwe.

Hanna Gronkiewicz-Waltz

W Czechosłowacji załatwiono sprawę [reprywatyzacji] w 1990 roku i na Węgrzech tak samo.

Prawda Ukryj uzasadnienie

W Czechosłowacji od lutego 1991 roku do 1993 roku trwała tzw. mała prywatyzacja. Podstawą prawną tej prywatyzacji były dwie ustawy.

Pierwsza to ustawa o przeniesieniu własności państwowej oraz innych własności osobom prawnym i fizycznym z 25 października 1990 roku (numer ustawy 427/1990).

Druga to ustawa o kompetencji Republiki Czeskiej w sprawach przeniesienia własności państwowej na osoby prawne lub fizyczne z 15 listopada 1990 roku (numer ustawy 500/1990).

Z kolei na Węgrzech 6 maja 1991 roku parlament węgierski zatwierdził na posiedzeniu ustawę o uregulowaniu stosunków własnościowych i częściowych odszkodowaniach własności bezprawnie odebranych obywatelom przez państwo. Prawo weszło w życie 11 lipca 1991 roku.

W związku z powyższym, wypowiedź zostaje uznana za prawdziwą.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >