Ile EBC dokapitalizowuje rocznie strefę euro?

W poniedziałkowym Kwadransie Politycznym gościem był poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak. W programie wypowiedział się między innymi na temat zwiększania podaży euro przez Europejski Bank Centralny. Wypowiedź została poddana naszej weryfikacji.

Sprawdzone wypowiedzi

Marek Jakubiak

Europejski Bank Centralny dla strefy Euro drukuje pieniądze, a więc dokapitalizowuje cały czas tą strefę i to w ilości 1 biliona 400 miliardów rocznie, to są gigantyczne pieniądze, które przewyższają kilkukrotnie budżet Niemiec.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

W styczniu 2015 roku, Europejski Bank Centralny ogłosił zwiększenie podaży euro poprzez kupowanie obligacji państw strefy euro. Celem takiej polityki było utrzymanie poziomu inflacji w strefie euro na poziomie 2 procent. Program rozpoczął się w marcu 2015 i miał trwać do września 2016 roku, a miesięczna wartość kupowanych obligacji (a tym samym dodrukowywanych pieniędzy) wynosiła 60 mld euro.

W grudniu 2015 roku podjęto decyzję o przedłużeniu całego programu do końca marca 2017 roku, a w kwietniu 2016 roku, EBC podjął decyzję o zwiększeniu ilości pieniędzy wydawanych na obligacje do 80 mld euro miesięcznie

W styczniu 2017 roku, EBC ogłosił kolejne przedłużenie programu kupowania obligacji do końca roku, jednak od kwietnia 2017 roku bank będzie wydawał na obligacji 60 mld euro miesięcznie.

To oznacza, że od marca 2015 do końca lutego 2017 roku Europejski Bank Centralny wyemitował 1,5 biliona euro, poprzez skupowanie obligacji państw strefy euro, a w samym 2016 roku było to 900 miliardów euro.

Z kolei budżet Niemiec w 2017 roku, miał wynieść według planów 325,5 mld euro.

Wypowiedź została uznana za fałszywą, ponieważ wyemitowanie 1,5 biliona euro przez EBC zostało dokonane w okresie 2 lat a nie, jak w swojej wypowiedzi wskazuje poseł Jakubiak, w ciągu roku.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >