Ile rocznie Polska wpłaca do budżetu Unii Europejskiej?

Gościem wtorkowego programu Jeden na jeden był Konrad Szymański. Polityk komentował między innymi doniesienia o tym, że polski rząd grozi zablokowaniem unijnego budżetu w przypadku gdy Komisja Europejska będzie zmuszała Polskę do przyjęcia uchodźców.

Jeżeli ktokolwiek będzie chciał po roku 2020 proponować rozwiązania, które będą dyskryminacyjne wobec Polski to Polska ma instrumenty obrony swoich interesów finansowych.

-ocenił Konrad Szymański.  Wiceminister w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wskazał również na kwotę jaką Polska rocznie wpłaca do budżetu Unii Europejskiej.

Sprawdzone wypowiedzi

Konrad Szymański

[O budżecie Unii Europejskiej] Polska wpłaca rocznie 20 mld złotych do tego budżetu.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z danymi dostępnymi na stronie internetowej Ministerstwa Finansów zawartymi w dokumencie Skumulowane transfery finansowe między RP a UE w 2016 roku, Polska w roku ubiegłym wpłaciła do budżetu Unii Europejskiej:

  1. 4 493 369 548 euro z tytułu składki członkowskiej – 19 602 324 653 zł*
  2. 1 389 807 euro z tytułu zwrotu środków do budżetu UE – 6 063 033 zł

Warto dodać, że pomimo kwoty sięgającej blisko 20 mld zł, którą Polska wpłaciła do budżetu UE, saldo przepływów finansowych Polska – UE wynosi około 24 mld zł – w roku 2016 Polska otrzymała blisko 43 mld z unijnej kasy.

*w przeliczeniu z rocznym średnioważonym kursem euro w 2016 roku

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >