Ile wyniesie kwota wolna od podatku?

Katarzyna Lubnauer była dzisiaj gościem Jeden na Jeden w TVN24. Poseł na Sejm z ramienia Nowoczesnej Ryszarda Petru komentowała sytuację wokół nowego projektu ustawy Prawa i Sprawiedliwości odnoszącego się do kwoty wolnej od podatku.

Sprawdzone wypowiedzi

Katarzyna Lubnauer

Jeżeli się przyjrzymy tej ostatecznej decyzji [ ustawie o podniesieniu kwoty wolnej od podatku ] to ona wygląda w ten sposób, że już osoby, które będą miały 11 tys. rocznie czyli 916 zł miesięcznie, będą płacić tak, że będą miały kwotę wolną taką jak dotychczas – 3091 zł.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z poprawkami autorstwa senatora Grzegorza Biereckiego (PiS)  do Projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw kwota wolna od podatku wzrośnie w przyszłym roku do 6,6 tys. zł, ale skorzystają  z niej osoby zarabiające rocznie tylko taką właśnie kwotę lub mniejszą. Oznacza to, że nie zapłacą one podatku w ogóle.

W przypadku dochodów od 6 600 zł do 11 tys. zł kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać, a dla dochodów od 11 tys. zł do 85 528 zł rocznie wyniesie ona tyle, co obecnie, czyli 3091 zł.

Za podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy z poprawkami głosowało 53 senatorów, 28 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >