Ilu kandydatów w wyborach parlamentarnych może wystawić komitet wyborczy?

Gościem Konrada Piaseckiego w Gościu Radia Zet był Paweł Kukiz. Jednym z tematów rozmowy był o wniosek Platformy Obywatelskiej ws. wotum nieufności dla szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. Lider Kukiz’15 zapytany o wniosek odpowiedział iż, będzie namawiał obecnego szefa MSWiA do zwolnienia wiceministra Zielińskiego:

„Będę robił wszystko, żeby minister Błaszczak zrezygnował z usług ministra Zielińskiego. Zieliński nie zrobił niczego dobrego w kierunku zmian systemowych w policji (…) Będę przekonywał: ministrze Błaszczak, błagam, niechże pan zwolni Zielińskiego i da na to miejsce kogoś, kto się zna na policji i widzi wady systemowe, a nie personalne”.

Paweł Kukiz odniósł się ponadto do liczby kandydatów, regulowanej przez Kodeks Wyborczy, których mógł wystawić podczas wyborów parlamentarnych.

Sprawdzone wypowiedzi

Paweł Kukiz

Kodeks wyborczy pozwolił mi wystawić tylko 1100 z kawałkiem kandydatów.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z kodeksem wyborczym w Polsce obowiązuje ordynacja wielomandatowa. Listy wyborcze mogą zgłosić komitety wyborcze, koalicyjne komitety wyborcze oraz komitety wyborcze wyborców.

W art.211 ust.2 Kodeksu wyborczego zapisano, że

“liczba kandydatów na liście nie może być mniejsza niż liczba posłów wybieranych w danym  okręgu wyborczym i większa niż dwukrotność liczby posłów wybieranych w danym okręgu wyborczym.”

Oznacza to, że każdy komitet wyborczy w całym kraju może zgłosić listy wyborcze równe dwukrotności całkowitej liczbie mandatów. Zgodnie z art. 193 ust.1 KW do Sejmu wybiera się 460 posłów. Zatem w wyborach komitet wyborczy może wystawić maksymalnie 920 kandydatów.

Jeżeli chodzi o wybory do Senatu to zgodnie z art. 256 Kodeksu wyborczego obywatele wybierają 100 senatorów w jednomandatowych okręgach wyborczych. Art. 264 informuje nas, że komitet wyborczy może w danym okręgu zgłosić jednego kandydata na senatora.

Podsumowując, według obowiązujących przepisów Kodeksu wyborczego komitety wyborcze w wyborach parlamentarnych mogą przedstawić wyborcom maksymalnie 1020 kandydatów.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >