Ilu Polaków mieszka w Londynie?

Dzisiejszym gościem Porannej rozmowy w RMF FM był minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. W związku z pożarem wieżowca mieszkalnego w Londynie poinformował on o podwyższonej gotowości polskich służb konsularnych w zakresie pomocy ewentualnym poszkodowanym Polakom. W tym kontekście przytoczył on dane obrazujące wielkość polskiej populacji zamieszkującej stolicę Wielkiej Brytanii.

Sprawdzone wypowiedzi

Witold Waszczykowski

W samym Londynie mieszka 150 tysięcy Polaków.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z danymi (tabela 2.4) brytyjskiego Office for National Statistics, w 2015 roku obszar Wielkiego Londynu zamieszkiwało około 184 tysiące osób narodowości polskiej.

Warto jednak zauważyć, iż zgodnie z danymi z ostatniego spisu powszechnego przeprowadzonego przez Office for National Statistics w 2011 roku, Londyn zamieszkiwało 158 300 osób urodzonych w Polsce. To na te właśnie dane zdaje się powoływać Witold Waszczykowski w swojej wypowiedzi.

Zgodnie jednak z naszą metodologią, w przypadku niepodania przez autora wypowiedzi konkretnego źródła, z którego czerpie on swoje informacje, jako wiążące uznajemy najnowsze dostępne dane, a w związku z tym, iż rażąco przewyższają one szacunki ministra Waszczykowskiego, uznajemy wypowiedź za fałszywą.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >