Ilu Polaków obawia się biedy?

Sobotnim gościem Krzysztofa Ziemca w RMF FM był sekretarz stanu w kancelarii premiera Paweł Szefernaker. W rozmowie poruszył on kwestię oceny przez Polaków ich osobistej sytuacji finansowej.

Sprawdzone wypowiedzi

Paweł Szefernaker

Jest odsetek Polaków – wynik z wczoraj – spokojnych o swoje finanse najwyższy od 20 lat. Odsetek Polaków obawiających się biedy jest najniższy od 20 lat.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Centrum Badania Opinii Społecznej raz w roku publikuje pogłębione badania dotyczące oceny sytuacji materialnej Polaków. Wśród poruszanych spraw pojawia się również kwestia percepcji zagrożenia biedą. Respondenci wybierają spośród czterech ocen ich sytuacji:

  • Jestem spokojny(a), że finansowo dam (damy) sobie radę

  • Nie boję się biedy, chociaż martwię się, że moja (nasza) sytuacja materialna może się pogorszyć

  • Obawiam się biedy, choć sądzę, że jakoś sobie poradzę (poradzimy)

  • Boję się biedy i nie wiem, jak sobie poradzę (poradzimy)

Warto zauważyć, że w praktyce dwie odpowiedzi odnoszą się twierdząco do stanu zagrożenia biedą. Zasadnicza różnica polega w ocenie tego jak ankietowany przewiduje, że sobie z tym stanem poradzi. Według opublikowanego 5 kwietnia sondażu CBOS, odsetek respondentów spokojnych o to, że da sobie radę finansowo systematycznie wzrasta od 2015 roku i wynosi obecnie 30%. Jest to najwyższy wynik na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Natomiast odsetek Polaków obawiających się biedy, choć sądzących, że sobie jakoś poradzą (trzecia odpowiedź) jest najniższy od 1997 roku i wynosi 21%. To właśnie do tych danych odwołuje się Paweł Szefernaker podzielając w swej wypowiedzi interpretację wyników zamieszczoną na Twitterze przez sam CBOS:

Warto jednak zauważyć, że odsetek osób, które boją się biedy i nie wiedzą jak sobie poradzą (czwarta odpowiedź) nie jest najniższy w historii, bowiem w marcu 2015 roku wynosił 5%, wobec obecnych 6%.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >