Ilu uchodźców przyjęła Słowacja?

W piątkowy poranek Łukasz Schreiber gościł w programie Prosto w Oczy w TV Republika. Poseł Prawa i Sprawiedliwości komentował decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu procedury o naruszenie prawa Unii Europejskiej w stosunku do krajów, które nie biorą udziału w programie relokacji uchodźców przebywających na terytorium Grecji i Włoch. Oprócz Polski ma dotyczyć ona także Czech i Węgier. Polityk odniósł się do jedynego państwa Grupy Wyszechradzkiej, które nie będzie objęte tą procedurą, czyli Słowacji.

Sprawdzone wypowiedzi

Łukasz Schreiber

Słowacy przyjęli kilkanaście, czy kilkadziesiąt osób.

Prawda Ukryj uzasadnienie

14 września 2015 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła decyzję o relokacji 40 000 uchodźców, znajdujących się we Włoszech i w Grecji. 17 września Parlament Europejski opowiedział się za propozycją relokacji kolejnych 120 000 tysięcy uchodźców, przedstawioną przez Komisję Europejską. Efektem było przyjęcie 22 września przez Radę UE kolejnej decyzji, w której zobowiązano państwa członkowskie do przyjęcia konkretnej liczby uchodźców. W przypadku Słowacji były to łącznie 902 osoby z Włoch i Grecji.

Na podstawie art. 5 pkt 2 decyzji państwa członkowskie określają, nie rzadziej niż co trzy miesiące, liczbę uchodźców, których można szybko relokować na ich terytorium. Zgodnie z informacją ze strony Komisji Europejskiej (ostatnia aktualizacja: 15.06.2017) Słowacja zgłosiła gotowość do przyjęcia 40 osób, z czego 16 zostało faktycznie relokowanych.

W kontekście przytoczonych wyżej danych uznajemy wypowiedź posła Łukasza Schreibera za prawdziwą.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >