Interwencje byłego ministra w sprawie „polskich obozów śmierci”

15 lutego 2018 r. w programie „Fakty po Faktach”, gościł były Minister Spraw Zagranicznych i Marszałek Sejmu – Radosław Sikorski. W rozmowie pojawił się wątek używania terminu „polskie obozy koncentracyjne”, do którego odniósł się minister.

Sprawdzone wypowiedzi

Radosław Sikorski

– Kierował pan MSZ-em. Często musiał pan interweniować w sprawie polskich obozów?

– Około tysiąca razy w ciągu moich 7 lat.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Dane dotyczące ilości interwencji MSZ w sprawie użycia terminu „polskie obozy śmierci”, lub „polskie obozy koncentracyjne” (nazywane „wadliwymi kodami pamięci”), zostały opublikowane między innymi  w styczniowym oświadczeniu ministerstwa, będącego odpowiedzią na artykuł Wojciecha Wybranowskiego opublikowanego na portalu dorzeczy.pl.

Według statystyk, w latach 2008-2015 MSZ interweniowało łącznie 913 razy. Radosław Sikorski piastował funkcję ministra spraw zagranicznych od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., więc od liczby 913 interwencji, należy odjąć 277 interwencji z 2015 r., co daje nam liczbę 636 interwencji. Dokładne zestawienie obejmujące poszczególne lata, można znaleźć w odpowiedzi ówczesnej podsekretarz stanu Henryki Mościckiej Dandys z 4 lutego 2014 r. na interpelację nr 23808 w sprawie reakcji państwa polskiego na pojawianie się obraźliwych i kłamliwych określeń z użyciem przymiotnika ˝polskie˝ wobec niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady.

Interwencje z roku 2007, w którym minister Sikorski objął swoje stanowisko, nie zostały objęte zestawieniem, ponieważ cytując panią podsekretarz „statystyki dotyczące używania nieprawidłowych określeń prowadzone są od roku 2008”.

Wypowiedź Radosława Sikorskiego uznajemy za fałszywą.

Share The Facts
Radosław Sikorski
Były Minister Spraw Zagranicznych


Kierował pan MSZ-em. Często musiał pan interweniować w sprawie polskich obozów? „Około tysiąca razy w ciągu moich 7 lat.”

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >