Jacek Rostowski – Gość Radia ZET

Gościem Moniki Olejnik był Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów. Rozmowa dotyczyła między innymi wystąpienia Premier Beaty Szydło w Parlamencie Europejskim oraz zmian, które proponuje PiS. Minister odniósł się również do słów Prezydenta Andrzeja Dudy z wywiadu w „Financial Times”.

Sprawdzone wypowiedzi

Jan Vincent – Rostowski

No bo tam są rzeczy po prostu nieprawdziwe, na przykład to, że w Polsce wzrosło rozwarstwienie, kiedy Polska jest jeden, może nawet jedyny kraj w Europie, albo na pewno jeden z bardzo niewielu krajów w Europie, gdzie rozwarstwienie zmalało.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Wskaźnikiem, który odpowiada za mierzenie nierówności społecznej jest tzw. współczynnik Giniego. Skala tego wskaźnika oscyluje od 0% do 100%, przy czym 0% oznacza, że dochody są idealnie równomierne. W 2014 odnotowano wzrost tego czynnika o 0,01 punktu procentowego, gdyż w 2013 wynosił on 30,7 %, a w 2014 30,8%. Wartość współczynnika Giniego malała od 2007 do 2013 roku. W 2013 roku wskaźnik Giniego był niewiele wyższy od średniej Unijnej (Polska 30,7%, UE 30,5%), jednak nie zmienia to faktu, że rozwarstwienie w Polsce nie zmalało ostatnim czasem.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >