Jacek Saryusz-Wolski o cłach wprowadzonych przez Stany Zjednoczone

1 czerwca 2018 europoseł Jacek Saryusz-Wolski był gościem audycji Sygnały Dnia w Radiowej Jedynce. Gość Katarzyny Gójskiej mówił m.in. o nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej oraz o cłach nałożonych przez administrację prezydenta Donalda Trumpa na stal i aluminium importowane z Chin, Kanady, Meksyku, czy właśnie UE.

Sprawdzone wypowiedzi

Jacek Saryusz-Wolski

Nie jesteśmy jedyną stroną, bo te [amerykańskie] cła są (…) również w Kanadę, Meksyk, Unię Europejską i Chiny.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z oficjalnym komunikatem Białego Domu, zawieszenie ceł na import stali i aluminium z wymienionych przez posła Saryusza-Wolskiego Meksyku, Kanady i Unii Europejskiej przestało obowiązywać 1 czerwca 2018. Cła na import stali i aluminium z Unii Europejskiej wyniosą odpowiednio 25% i 10% (komunikat prasowy KE). Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony Komisji Europejskiej i zapowiedzią skierowania sprawy do WTO.

Cła na import wspomnianych produktów z Chin zostały zostały jednak wprowadzone kilka miesięcy wcześniej. Administracja prezydenta Trumpa już w marcu br. wprowadziła cła na import aluminium i stali z Chin, co (jak informuje komunikat prasowy biura prezydenckiego przedstawiciela ds. handlu zagranicznego) spowodowało odpowiedź ze strony Pekinu – cła odwetowe i skierowanie sprawy do Światowej Organizacji Handlu. Poseł Saryusz-Wolski odwołuje się do nowych ceł. Ponieważ cła na import z Chin i innych wymienionych krajów wprowadzono w odstepie zaledwie kilku miesięcy, wypowiedź europosła uznajemy za prawdziwą.

Share The Facts
Jacek Saryusz-Wolski
Europoseł


Nie jesteśmy jedyną stroną, bo te [amerykańskie] cła są (…) również w Kanadę, Meksyk, Unię Europejską i Chiny.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >