Jacek Wilk gościem TOK FM

Kandydat Kongresu Nowej Prawicy na prezydenta udzielił wywiadu Janinie Paradowskiej i Janowi Wróblowi w porannej audycji stacji TOK FM. W rozmowie poruszono zarówno kwestię odejścia z KNP wieloletniego lidera Janusza Korwin- Mikke, jak i politycznego spojrzenia kandydata  na kwestie in vitro, konwencji antyprzemocowej czy polityki zagranicznej.

Sprawdzone wypowiedzi

Jacek Wilk

Musimy zyskać nowe impulsy rozwojowe, bo będziemy tkwić w stagnacji, rozwoju na poziomie 2, 3 proc. A w Polsce bezrobocie maleje dopiero przy wzroście na poziomie 5 proc.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zakładając, że Jacek Wilk przez rozwój miał na myśli PKB, bo rozpiętość procentowa wskaźnika sugeruje właśnie tę wartość, możemy zestawić obok siebie produkt krajowy brutto i bezrobocie opierając się na danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Analizując więc dane – gdyby słowa Jacka Wilka były prawdziwe bezrobocie, czyli szara linia z naszego wykresu, opadałoby dopiero w chwili kiedy wzrost gospodarczy, czyli pomarańczowa linia przekroczy 5%. Faktem jest, że spośród analizowanych przez nas 10 lat największy spadek bezrobocia miał miejsce równocześnie z utrzymywaniem przez Polskę PKB na poziomie powyżej 5%. Z drugiej strony ostatnie kwartały lat 2010 i 2011, w których PKB wynosiło 4,7% i 4,6%, czyli najwyższe od 2008 roku nie przyniosły wcale spadku bezrobocia, a zanotowano nawet jego lekki wzrost.
Możemy więc uznać, że  spadek bezrobocia można utrzymać przy PKB powyżej 5% i jesteśmy skłonni przyznać Jackowi Wilkowi rację, bo chodzi o trwałą tendencję, a nie sytuację na przestrzeni roku, lub dwóch lat, które mogłyby prowadzić do innych wniosków.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >