Jaka jest siła militarna polskiej armii ?

Gościem dzisiejszej audycji w Polskim Radiu 24 był polityk Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Poseł do Parlamentu Europejskiego wypowiadał się na temat potencjału armii polskiej w kontekście innych armii Unii Europejskiej.

Sprawdzone wypowiedzi

Ryszard Czarnecki

Polska Armia przed Brexitem była czwartą armią w UE, po francuskiej, brytyjskiej, włoskiej a przed niemiecką. Po Brexicie (…) będziemy 3 armią UE i 17 armią świata.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Ryszard Czarnecki najwyraźniej powołuje się na raport Credit Suisse (s.41) z 2015 roku, według którego Polska sklasyfikowana została na 17 miejscu na świecie pod względem siły militarnej. Z krajów UE Polskę wyprzedza jedynie Francja (6. na świecie), Włochy (8.) i Wielka Brytania (9.) Niemcy według tego rankingu znajdują się tuż za Polską na 18. miejscu.

Warto nadmienić że według innego raportu Global Firepower Niemcy znajdują się wysoko ponad Polską, na 9. miejscu na świecie. Jest to spowodowane odmienną metolodogią niż w raporcie Credit Suisse, w którym m.in. liczba lotniskowców i łodzi podwodnych  została uznana za bardziej istotną niż w metodologii Global Firepower.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >