Jaki odsetek polskiego eksportu trafia do UE?

Andrzej Duda gościł w piątek na antenie Radia Kraków. Rozmowa toczyła się głównie wokół kwestii międzynarodowych, w tym nadchodzących wyborów we Francji i skutków Brexitu. Prezydent pytany był także o plany podróży zagranicznych w kontekście nawiązywania współpracy handlowej z państwami znajdującymi sie poza kontynentem europejskim. Wypowiedź, którą poddaliśmy weryfikacji odnosi się do handlu zagranicznego, a konkretnie wartości i głównych odbiorców polskiego eksportu.

Sprawdzone wypowiedzi

Andrzej Duda

Dzisiaj mamy taką specyficzną sytuację, że chociaż w 2016 roku eksport Polski wzrósł o ponad 2% i osiągnął wartość 183,6 miliarda euro, to 80% tego eksportu przypada na państwa Unii Europejskiej.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Według danych GUS wartość polskiego eksportu w cenach bieżących w roku 2016 wyniosła 183 633,9 mln euro. Oznacza to wzrost o 2,3% w stosunku do roku poprzedniego.

86,2 % eksportu przypada na kraje rozwinięte, w tym 79,7% wartości eksportu trafia do państw członkowskich Unii Europejskiej. Do krajów rozwijających się trafia 8,3% sprzedaży zagranicznej, a do krajów Europy Środkowo- Wschodniej – 5,5%.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >