Jaki udział w tworzeniu PKB mają małe i średnie przedsiębiorstwa?

Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa była gościem programu Gość poranka na antenie TVP INFO. W trakcie rozmowy został poruszony temat zaskarżenia przez rząd decyzji Komisji Europejskiej ws. podatku handlowego. Beata Kempa przypomniała widzom TVP INFO jakimi celami kierował się rząd Prawa i Sprawiedliwości poprzez wprowadzenie owego podatku w lipcu 2016 roku. Jednym z przywołanych celów było wyrównanie nierówności pomiędzy małymi a dużymi przedsiębiorstwami wobec prawa podatkowego. Sprawdziliśmy czy Beata Kempa w sposób prawidłowy przywołała udział małych i średnich przedsiębiorstw w tworzeniu polskiego PKB.

Sprawdzone wypowiedzi

Beata Kempa

Oni, [małe i średnie przedsiębiorstwa] tak jak często podkreślamy, […] pracują na prawie 60% PKB.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z raportem opublikowanym w 2015 roku przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, dotyczącym stanu małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w latach 2013-2014, udział małych i średnich przedsiębiorstw w generowaniu PKB wynosi łącznie 48,5%. Wartość ta stanowi sumę udziałów w wytwarzaniu PKB wszystkich przedsiębiorstw z sektora MSP, w którego skład wchodzą mikroprzedsiębiorstwa (o których w swojej wypowiedzi nie wspomniała Beata Kempa), małe przedsiębiorstwa oraz średnie przedsiębiorstwa.

Warto zaznaczyć, że największy udział w tworzeniu PKB spośród wszystkich grup przedsiębiorstw mają mikroprzedsiębiorstwa (29,7%), wyprzedzając pod tym względem przedsiębiorstwa duże (24,5%), średnie (11%) oraz małe (7,8%).

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >