Jakie działania upamiętnia Aleja Sprawiedliwych w jerozolimskim Jad Waszem?

We wtorek 6 lutego 2018 r. Prezydent Andrzej Duda wydał oświadczenie, w którym zadecydował o losach nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zmiany w akcie prawnym dotyczą wprowadzenia sankcji karnej za używanie sformułowania „polskie obozy śmierci”.

Zdecydowałem się podpisać ustawę, ale jednocześnie zdecydowałem się w tzw. trybie następczym – jako Prezydent Rzeczypospolitej, korzystając z prezydenckiej prerogatywy – skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego celem zbadania zgodności art. 55a z Konstytucji. Taka jest moja decyzja.

– przekazał Prezydent w swojej wypowiedzi. W sprawie stosunków polsko-izraelskich i konsekwencji wprowadzenia nowelizacji wypowiadał się m.in. Piotr Zgorzelski w programie Kwadrans polityczny TVP1 8 lutego 2018 r.

Sprawdzone wypowiedzi

Piotr Zgorzelski

Jest wiele krajów, które mają w Jad Waszem swoje drzewko. Polska nie ma tego drzewka (…), a takie wyróżnienie spotkało Danię.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Jad Waszem to instytut w Izraelu poświęcony żydowskim ofiarom Holokaustu, założony w 1953 r. w Jerozolimie na mocy Ustawy o Pamięci, przyjętej przez izraelski parlament Kneset. Instytut składa się z Nowego Muzeum Historycznego wraz z Salą Imion, gdzie przechowywane są dane o ofiarach Holokaustu, Izby Pamięci, Ogrodu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, dwóch galerii sztuki, synagogi, archiwum i biblioteki, Doliny Zabitych Wspólnot i Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście.

Wypowiedź posła Piotra Zgorzelskiego zawiera przynajmniej dwie fałszywe tezy.

Pierwszą jest stwierdzenie, jakoby wiele krajów miało swoje drzewko w Alei Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Nowe drzewko tradycyjnie sadzone jest podczas ceremonii nadania tytułu kolejnej osobie. Jak podaje Yad Vashem, tytuł przeważnie przyznawany był jednostkom. W nielicznych przypadkach zdecydowano się jednak ogłosić Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata grupę lub organizację. W ten sposób upamiętniono m.in. holenderską wioskę Nieuwlande, której wszyscy mieszkańcy podjęli wspólne wysiłki w celu ratowania Żydów w trakcie niemieckiej okupacji.

Druga fałszywa teza mówi, że Dania posiada swoje drzewko w Ogrodzie Sprawiedliwych. W przypadku przywoływanej przez posła Zgorzelskiego Danii, to sami nagrodzeni zdecydowali się zrezygnować z indywidualnych wyróżnień i przyjąć tytuł Sprawiedliwych jako “duński ruch oporu”. Nie uhonorowano zatem państwa duńskiego, ale grupę działającą na jego terytorium w czasie wojny. Wypowiedź posła Polskiego Stronnictwa Ludowego uznajemy za fałszywą.

Wśród drzewek posadzonych w Alei Sprawiedliwych znajduje się też drzewko posadzone w 1963 r. przez Władysława Bartoszewskiego i Marię Kann w imieniu Rady Pomocy Żydom „Żegota” – jedynej organizacji w okupowanej Europie powołanej w celu ratowania Żydów.

Share The Facts
Piotr Zgorzelski
Poseł PSL


Jest wiele krajów, które mają w Jad Waszem swoje drzewko. Polska nie ma tego drzewka (…), a takie wyróżnienie spotkało Danię.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >